Uroczyste otwarcie Lwóweckiego Lata Agatowego poprzedziła barwna parada

Po lwóweckim rynku o godzinie 18:00 przeszła niezwykle barwna Parada Poszukiwaczy Skarbów, która poprzedzała oficjalne otwarcie XXIV Lwóweckiego Lata Agatowego. Było to niezapomniane wydarzenie, bowiem zgromadziło tysiące osób, zarówno przybyłych do Lwówka Śląskiego turystów jak i mieszkańców tej urokliwej miejscowości, którzy ustawili się wzdłuż całej trasy parady, aby z ogromnym zaciekawieniem obserwować i doświadczyć wszystkich jej uroków.

Parada Poszukiwaczy Skarbów powróciła na lwówecki rynek po trzech latach przerwy, z czego dwa spowodowane były pandemią koronawirusa, kiedy Lwóweckie Lato Agatowe się nie odbywało. Z kolei w roku ubiegłym podczas XXIII LLA parada nie znalazła się w programie tej wyjątkowej na skalę Europy imprezy.
Tradycją tegoż pochodu jest to, że uczestniczą w nim osoby reprezentujące Gminę i Miasto Lwówek Śląski, którzy ubrani są w charakterystyczne czerwone stroje walońskie. Felieton o Walończykach i Lwóweckim Lecie Agatowym przeczytasz tutaj.


Ponadto w paradzie uczestniczyli m.in.
- Złotoryjskie Towarzystwo Tradycji Górniczych
- PWiK Bolesławiec
- Sanikom
- Nowy Ląd S.A.
- Nadleśnictwo
- Sudeckie Bractwo Walońskie
- Football Academy
Ich obecność wzmocniła znaczenie i rangę wydarzenia, przyczyniając się do stworzenia niezapomnianej atmosfery. To nie tylko hołd złożony historii i kulturze regionu, ale również wyraz silnej więzi społeczności lokalnej z tym wydarzeniem.
Po zakończeniu parady, na scenie targowej nastąpiło uroczyste otwarcie Lwóweckiego Lata Agatowego, gdzie Burmistrz Mariola Szczęsna wraz z gośćmi honorowymi otworzyli XXIV Lwóweckie Lato Agatowe. Miała ona zaszczyt przemówić do zebranych, wyrażając swoją radość z możliwości organizacji tego wydarzenia oraz podkreślając znaczenie imprezy dla miasta. Przemówienie to było pełne entuzjazmu i nadziei, oddając hołd nie tylko tradycji, ale również pokazując determinację i wolę kontynuacji tego wydarzenia, które wpisało się już w kulturę Lwówka Śląskiego.

Szanowni Państwo, każdego roku Lwóweckie Lato Agatowe od 24 lat prowadzą Walończycy, więc nadeszła ta chwila, aby przekazać ten młot/miecz (red. – kilof waloński). Rządźcie kochany prezesie oddaję Wam miasto na trzy dni. Chcę, aby ono było w całości oddane, bez uszczerbku, może bogatsze troszkę. – tymi słowami Burmistrz Mariola Szczęsna uroczyście otworzyła XXIV Lwóweckie Lato Agatowe. Następnie odczytana została specjalna laudacja na cześć tejże imprezy.

Dwudziesty czwarty już raz my kamieniotłuczna brać lwówecka mamy honor prosić lwóweckich mieszczan i zacnych gości, których z różnych stron świata do nas przybyli do wspólnego biesiadowania na Lwóweckim Lecie Agatowym. Rzeczone święto w dniach 14-16 lipca 2023 roku, odprawować się będzie, aby skarbom ziemi naszej należytej sławetności przydać, a godnie je uszanować. – tak brzmi fragment laudacji wygłoszonej przez Sekretarza Gminy i Miasta Lwówek Śląski, a zarazem Przewodniczącego Lwóweckich Walończyków.
W czasie uroczystości obecna była pokaźna reprezentacja samorządowców i parlamentarzystów. Do Lwiego Grodu zawitali m.in. Prezydenci: Wrocławia, Wałbrzycha, Jeleniej Góry czy Legnicy, a także Burmistrzowie Gryfowa Śląskiego oraz Mirska i Wiceminister Edukacji Narodowej Marzena Machałek wraz z Posłami takimi jak: Robert Kropiwnicki, Jacek Protasiewicz, Piotr Borys, Zofia Czernow i Ewa Szymańska.


Na scenie nie zabrakło także innej jakże ważnej osobistości podczas Lwóweckiego Lata Agatowego, czyli dr. hab. Anna Pietranik, która prowadziła sesję popularno-naukową w Lwóweckim Ośrodku Kultury, gdzie dyskutowano o skamieniałościach znajdowanych w obszarze dorzeczy Kaczawy i Bobru.

Lwóweckie Lato Agatowe to nie tylko okazja do celebrowania piękna i unikalności tego regionu, ale także doskonała platforma do promocji turystyki i kultury. Impreza przyciąga nie tylko miłośników minerałów, ale również entuzjastów Dolnego Śląska, którzy chcą poznać bogate dziedzictwo Lwówka Śląskiego. Przez kolejne dni festiwalu, uczestnicy będą mieli okazję uczestniczyć w koncertach, wystawach, sesji popularnonaukowej, a także bawić się na dwóch lunaparkach i wielu innych atrakcjach, które na trzy dni trwania tego święta kamieni szlachetnych.
Portal lwowek24.pl jest oficjalnym patronem medialnym wydarzenia.
Marcel Wilk
Maciej Huzarewicz