Zgłosił interwencje, bo chciał sprawdzić czy jest poszukiwany

W ostatnim czasie dochodzi do coraz większej liczby przypadków bezpodstawnego wezwania służb ratunkowych, pod numerem alarmowym 112.
Przykładem jest 24-latek z powiatu lwóweckiego, który zgłosił interwencję, aby sprawdzić czy jest poszukiwany przez organy ścigania. Jak się okazało, mężczyzna nie figurował w systemach policyjnych jako osoba będąca w zainteresowaniu wymiaru sprawiedliwości.
Za takie zachowanie został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych. Policja przypomina, że za fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu, bezpodstawną interwencję czy blokowanie numeru alarmowego grozi odpowiedzialność karna z art. 66 kodeksu wykroczeń.
§ 1. „Kto: 1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego – podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 zł.
§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych”.
Apelujemy o rozważne korzystanie z nr alarmowego 112. Pamiętajmy, że powinniśmy posługiwać się nim wyłącznie w przypadku zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Nieprawidłowe korzystanie z tego numeru może utrudnić działanie służb ratunkowych, a także skutkować wysokimi grzywnami. Pamiętajmy, że każde wezwanie służb ratunkowych, które nie jest uzasadnione, to marnotrawienie cennego czasu i środków.