Opactwo Cystersów w Henrykowie na drodze do otrzymania tytułu Pomnika Historii
Opactwo Cystersów w Henrykowie, jedno z najważniejszych historycznych miejsc na Dolnym Śląsku, stoi obecnie na progu uzyskania prestiżowego tytułu Pomnika Historii. To wyjątkowe wyróżnienie, przyznawane miejscom związanych z dziedzictwem kulturowym W ostatnim czasie, podczas konferencji prasowej, nastąpiło oficjalne podpisanie wniosku, który obejmuje nie tylko same Opactwo Cystersów, lecz także cały obszar wsi cysterskiej z charakterystyczną zabudową mieszkalną.
Opactwo Cystersów w Henrykowie, założone w XII wieku, to nie tylko zabytek architektury, ale również ważne miejsce związane z historią i kulturą regionu. Proces ubiegania się o tytuł Pomnika Historii to dla Opactwa kolejny krok w utrwalaniu jego znaczenia jako skarbu kulturowego Polski.
Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Cezary Przybylski, podkreślił, że Dolny Śląsk wyróżnia się pod względem liczby i wartości zabytków, a wiele z nich to unikaty na skalę krajową i europejską. Dlatego też Samorząd Województwa postanowił wesprzeć prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Ogłoszony konkurs na udzielenie dotacji przyciąga uwagę rekordową kwotą 10 milionów złotych. Nabór wniosków będzie trwał od 1 lutego do 10 marca 2024 roku.
Dolny Śląsk znajduje się w czołówce polskich regionów pod względem największej liczby zabytków. Wiele z nich to unikaty na skalę kraju czy Europy. Dlatego też każdego roku przeznaczamy z budżetu województwa środki na ratowanie najważniejszych i najbardziej zagrożonych obiektów. Aby wspierać opiekę nad cennym dziedzictwem, zarząd województwa ogłasza nabór wniosków o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach znajdujących się na terenie naszego regionu. Na ten cel przeznaczamy w tym roku rekordową kwotę 10 milionów złotych. – mówi Marszałek Przybylski.
Otrzymanie tytułu Pomnika Historii przez Opactwo Cystersów w Henrykowie stanowiłoby nie tylko zasłużone wyróżnienie dla tego wyjątkowego miejsca, ale także potwierdzenie troski o dziedzictwo kulturowe Polski. Równocześnie, rekordowa suma przeznaczona na wsparcie prac konserwatorskich jest dowodem na zaangażowanie województwa dolnośląskiego w ochronę i zachowanie dziedzictwa, które stanowi nieodłączną część polskiej historii. Mamy nadzieję, że przynajmniej jeden z zabytków znajdujący się w powiecie lwóweckim otrzyma wsparcie i będzie mógł wrócić do lat swojej świetności stanowiąc kulturową i architektoniczną perłę regionu.
Marcel Wilk
Maciej Huzarewicz