Jak głosować wyborach samorządowych nie mając meldunku? – Odpowiadamy!

Wraz z nadejściem kolejnego roku wyborczego, codziennie stajemy przed faktem prezentacji kandydatów na burmistrzów, wójtów i radnych. Komitety wkraczają do gry, demonstrując swoje wybory na przyszłych liderów lokalnych społeczności. To wyraźny sygnał, że kampania wyborcza jest już w toku i wkrótce ulice zaleją plakaty, banery i billboardy.

Wybory samorządowe zaplanowane są na 7 kwietnia (druga tura – 21 kwietnia), warto zaznaczyć, że tego dnia wybierzemy lokalnych liderów – radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Według informacji Państwowej Komisji Wyborczej, zarejestrowano aż 35 komitetów o charakterze ogólnopolskim. Do tego dochodzą lokalne komitety, skoncentrowane na obszarach poszczególnych województw, miast, powiatów czy gmin.
Na stronie internetowej PKW dostępne są informacje o okręgach wyborczych, co pozwala każdemu ustalić, ilu radnych wybiera, do jakiego gremium, ile mandatów jest na okręg, w którym głosuje. Choć na razie nie ma tam nazwisk kandydatów, należy się spodziewać, że wkrótce się to zmieni.
Zgodnie z kalendarzem wyborczym, 4 marca upływa termin zgłaszania „list kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy”.
Kolejnym istotnym punktem jest 14 marca, ostateczny termin zgłoszenia kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do gminnych komisji wyborczych.
Głosowanie bez Meldunku
Dla osób mieszkających bez meldunku istnieją dwa wyjścia w dniu głosowania. Mogą podróżować do miasta, gdzie są zarejestrowani na listę wyborców i tam oddać głos. Drugą opcją jest zadbanie o to, aby zagłosować w miejscu aktualnego zamieszkania.
Aby to umożliwić, należy złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania w miejscowym urzędzie gminy. W przeciwnym razie, według PKW, taka osoba nie będzie mogła wziąć udziału w wyborach samorządowych.
W przypadku zgłoszenia się do stałego obwodu głosowania nie obowiązują konkretne terminy. Wniosek można składać przez cały rok, jednak najpóźniej w ostatnim dniu pracy Urzędu przed dniem głosowania – w godzinach pracy Urzędu.
Warto zaznaczyć, że ujęcie w stałym obwodzie głosowania umożliwia głosowanie w miejscu zamieszkania lub przebywania i obowiązuje we wszystkich wyborach i referendach. To rozwiązanie zapewnia swobodę w udziale w procesie wyborczym, eliminując konieczność podróżowania w dniu głosowania do miejsca zameldowania.
Marcel Wilk