Gruzja i Mołdawia złożyły wnioski o członkostwo w UE
W ślad Ukrainy, która 28 lutego złożyła wniosek o członkostwo tego kraju w Unii Europejskiej poszła Gruzja oraz Mołdawia. Władze tych dwóch państw podkreślają, że one również należą do europejskiej rodziny i zasługują na to, aby stać się członkami wspólnoty.
O podpisaniu wniosku przez Gruzję poinformował Irakli Garibaszwili.
Gruzja jest państwem europejskim i cały czas wnosi cenny wkład w obronę i rozwój (Europy – PAP)” – mówił gruziński premier po podpisaniu oficjalnego wniosku.
Warto zaznaczyć, iż dążenie tego kraju do członkostwa we wspólnocie zostało wpisane do konstytucji Gruzji.
Chwilę po tym, oficjalny wniosek złożyła również Mołdawia, o czym poinformowała Prezydent Maria Sandu.
Mołdawia potrzebowała 30 lat, by osiągnąć dojrzałość, ale dzisiaj kraj jest gotowy do tego, by wziąć odpowiedzialność za własną przyszłość…
Chcemy być częścią wolnego świata. Niektóre decyzje wymagają czasu, ale inne muszą być podejmowane szybko i zdecydowanie, wykorzystując możliwości, jakie daje zmieniający się świat. – mówiła Pani Prezydent po podpisaniu wniosku.
Szanse tych państw na zostanie członkiem Unii Europejskiej są jednak znikome, ponieważ w część Mołdawii jest de facto kontrolowana przez Rosjan, gdzie zgromadzone są ich wojska. Oficjalnie jest to region autonomiczny, jednak ogłosił niepodległość 5 grudnia 1990 r. i jest uznawany wyłącznie przez Abchazję i Osetię Południową, które same nie są w pełni uznawane za osobne państwa przez społeczność międzynarodową. Mowa oczywiście o Naddniestrzu.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Gruzji. Wspomniane wyżej Abchazja i Osetia Południowa to formalnie części tego kraju.
Foto : Jagiellonia.org