Agatowa Kraina – Płóczki Dolne, Górne i Nagórze
Czy wieś może być atrakcyjna turystycznie?
Często gdy wybieramy się gdzieś na wycieczkę, aby pozwiedzać i poznać historię danego miejsca myślimy o miastach, rzadko kiedy o wsiach, a to przecież wieś jest skarbnicą tradycji i kultury.
Jeszcze lepiej, gdy sąsiadujące ze sobą wsie tworzą pewną kulturową jedność, oczywiście z poszanowaniem odrębności każdej z nich i każdego z mieszkańców. W przypadku Płóczek Górnych i Płóczek Dolnych oraz Nagórza spoiwem są agaty, domy przysłupowe i zapomniana już poniekąd tradycja płukania złota, której Płóczki zawdzięczają swą nazwę.
Z agatów zrobiliśmy naprawdę mocną markę i wizytówkę Lwówka Śląskiego. Miasto to za sprawą Lwóweckiego Lata Agatowego nazywane jest już Agatową Stolicą Polski i jest to niewątpliwie powód do dumny, jednak warto mieć na względzie, że w całym tym procesie wynoszenia Lwówka do rangi Agatowej Stolicy, Płóczki i Nagórze nieco ucierpiały.
W 2010 roku z okazji przyznania przez Urząd Marszałkowski ponad 4 tysięcy złotych na promocję wsi w Płóczkach Górnych zorganizowany został festyn, będący doskonałą okazją do promocji regionu i kultury nie tylko tej jednej wsi lecz także sąsiednich Płóczek Dolnych oraz Nagórza.
Podczas festynu nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy z napisem ,,Płóczki Górne witają”, a także zaprezentowano logo wsi, przedstawiające kopacza agatów. Po tym goście udali się na Pola Agatowe w poszukiwaniu minerałów, jednak musieli zadowolić się tylko tymi znalezionymi na powierzchni, gdyż kopania bronią przepisy Agencji Nieruchomości Rolnej, która jest właścicielem tego terenu.
Gdyby rady sołeckie trzech wsi, zdecydowały się ze sobą ściśle współpracować w Płóczkach Dolnych mogłaby stanąć podobna tablica jednak z napisem ,,Agatowa Kraina wita” i poniżej nazwy wsi: Płóczki Dolne, Płóczki Górne i Nagórze.
Dla Płóczek Górnych to duży zastrzyk gotówki, dzięki, której będziemy mogli się promować wydając ulotki czy broszury – mówiła podczas festynu w 2010 roku o dotacji Wiesława Fiszer sołtys wsi. (Jelonka.pl)
Takie broszury mogłyby być wydawane przez trzy wsie, przy wsparciu władz gminy. Mogłyby się także odbywać festyny naprzemiennie w Płóczkach Dolnych i Górnych np. jako jedno z wydarzeń towarzyszących Lwóweckiego Lata Agatowego.
Jeśli udałoby się w tych trzech wsiach zbudować małą architekturę, a w Płóczkach Górnych Przystań Agatową z malutkim muzeum agatów byłaby to bardzo atrakcyjna oferta dla turystów, którzy odwiedzając Lwóweckie Lato Agatowe chcieliby na moment odpocząć od tłumu i hałasu panującego wówczas w mieście. Może i brzmi to póki co mało realnie, ale spójrzmy chociażby na Dworek liczący zaledwie 100 mieszkańców – w tej wsi udało się w 2018 roku zbudować Przystań Izerską. Płóczki Górne, Dolne i Nagórze liczą razem ponad 1200 mieszkańców ( na podstawie spisu powszechnego z 2011 roku)
Drzemie tutaj ogromny potencjał, trzeba tylko zacząć go dostrzegać i wykorzystywać. Stwórzmy wspólnie Agatową Krainę – wsie tematyczne na wzór Czapli w powiecie złotoryjskim.
Czaple to wieś tematyczna – Wioska Piasku i Kamienia, Najpiękniejsza Wieś Dolnego Śląska 2015 roku. Wioska posiada ofertę dla turysty, która opiera się i wykorzystuje swoje geologiczne zasoby naturalne: piasek i kamień (głównie piaskowiec) – taki opis tej miejscowości widnieje na Wikipedii.
Pora by o Płóczkach Dolnych, Górnych i Nagórzu pisano podobnie, bowiem mamy o co oprzeć promocję tych wsi. Dlatego drogi turysto, jeśli czytasz ten artykuł to nie wachaj się ani chwili i wybierz się do Agatowej Krainy, w której poczujesz się niczym Alicja w Krainie Czarów.
W malutkim Nagórzu mieści się Pałac Nagórze z XIX wieku (formalnie leżący jeszcze w granicach administracyjnych Płóczek Górnych w przysiółku Pałac) usytuowany pod wzgórzem Kołodziej ( 442 m n.p.m) , będącym najwyższym szczytem w gminie. Przez górę przechodzi niebieski szlak turystyczny prowadzący z Lwówka Śląskiego do miasta Samych Swoich czyli urokliwego Lubomierza. W Płóczkach Dolnych znajduje się natomiast kompleks czterech jaskiń. Trzy z nich: Czerwona, Lisia i Krótka stanowią pomnik przyrody. Z kolei Płóczki Górne mają do zaoferowania kościół romański św. Bartłomieja z 1241 roku oraz wieżę dzwonnicy ewangelickiej.
Po ciekawostki, zdjęcia, historię i informacje z Agatowej Krainy zapraszam na stronę na Facebooku ,,Płóczki Górne – agatowa wioska”
Zachęcam także do przeczytania Felieton o Walończykach i Lwóweckim Lecie Agatowym mojego autorstwa.
M. Huzarewicz