ASF w powiecie lwóweckim. Pochodził od zainfekowanego dzika

Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje, że 20 maja br. otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynarii – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach (PIW PIB) wynik dodatni badania jednej próbki w kierunku afrykańskiego pomoru świń (ASF), który jest wynikiem ostatecznym. Próbka ta pochodziła od dzika odstrzelonego na terenie Okręgu Łowieckiego 59 – Koło Łowieckie Głuszec. W związku z tym powiat lwówecki znajduje się obecnie w strefie oznaczonej kolorem różowym.

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, która dotyka zarówno dziki, jak i świnie domowe. Jest ona wysoce zaraźliwa i niebezpieczna, prowadząc do poważnych strat gospodarczych w sektorze hodowli trzody chlewnej. ASF nie jest groźny dla ludzi, jednak jego występowanie w populacji dzików i świń domowych ma poważne konsekwencje dla rolników oraz dla gospodarki rolnej.
Powiat lwówecki, zgodnie z procedurami, został oznaczony strefą koloru różowego. Oznacza to wprowadzenie restrykcyjnych środków zapobiegawczych i kontrolnych mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa ASF.
Władze powiatowe oraz służby weterynaryjne apelują do hodowców trzody chlewnej o zachowanie najwyższych standardów bioasekuracji oraz o zgłaszanie wszelkich przypadków podejrzanych zachorowań lub padnięć zwierząt do lokalnych inspektoratów weterynaryjnych. Działania te mają na celu ochronę zdrowia zwierząt gospodarskich oraz ograniczenie potencjalnych strat ekonomicznych związanych z wybuchem ASF.
Dzięki współpracy wszystkich zainteresowanych stron – hodowców, myśliwych i służb weterynaryjnych – możliwe będzie skuteczne zarządzanie sytuacją kryzysową oraz zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń na inne obszary kraju.
Marcel Wilk