Za nami Gminne Zawody Strażackie w Mirsku
W sobotę, 20 czerwca, Stadion Miejski w Mirsku zamienił się w arenę zaciętej, ale prowadzonej w duchu fair play rywalizacji. Od godziny 09:00 rano mieszkańcy oraz zaproszeni goście mogli podziwiać zmagania ochotników podczas Gminnych Zawodów Sportowo-Pożarniczych. Na starcie stanęły zarówno doświadczone drużyny seniorskie, jak i Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, które udowodniły, że przyszłość pożarnictwa w regionie jest w doskonałych rękach.
Oficjalnego otwarcia zawodów dokonał druh Sebastian Sokołowski – Prezes Zarządu Gminnego OSP Mirsk, a meldunek o gotowości drużyn do startu złożył Komendant dzisiejszych zawodów, druh Filip Bąk. Na murawie stadionu, oprócz zawodników i licznie zgromadzonych rodzin, pojawili się przedstawiciele władz samorządowych oraz Państwowej Straży Pożarnej, w tym Łukasz Hryciew – członek zarządu oddziału wojewódzkiego ZOSP RP. Uczestników i kibiców uroczyście powitali Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk Andrzej Jasiński, Przewodnicząca Rady Miejskiej Gminy Mirsk Marta Pazowska oraz Komendant Powiatowy PSP w Lwówku Śląskim st. bryg. Mariusz Mróz.

Zawody rozegrano zgodnie z obowiązującym regulaminem Związku OSP RP w dwóch widowiskowych konkurencjach: ćwiczenia bojowego oraz sztafety pożarniczej z przeszkodami. Nad prawidłowym i bezpiecznym przebiegiem wszystkich konkurencji czuwała komisja sędziowska powołana przez Komendanta Powiatowego PSP w Lwówku Śląskim, a funkcję sędziego głównego pełnił st. kpt. Bartosz Lisowski.

Niezwykle poruszającym momentem uroczystości było uczczenie minutą ciszy pamięci druhów, którzy odeszli już na „wieczną służbę”, w tym w szczególności zmarłego Sekretarza Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego, Radosława Kuźniara.
Słowa uznania od władz gminy
Podczas zbiórki Burmistrz Andrzej Jasiński podziękował strażakom za ich bezinteresowną służbę i codzienne poświęcenie:

„Jest okazja, żeby podziękować wam za dotychczasowe działania w imieniu mieszkańców i władz gminy, za to, co robicie na co dzień. Cieszę się bardzo, że jednostki funkcjonują, a ostatnio nawet wznowiła swoją działalność jednostka OSP Kamień-Mroczkowice z dużym zapałem, więc jest nas trochę więcej (…) Serdecznie dziękuję za tę opiekę, którą mają nasi mieszkańcy, nasza gmina i że można na was liczyć w każdej chwili.”
Burmistrz przekazał również wyrazy wdzięczności najbliższym samych strażaków, dodając:
„Podziękowania również przekazuję waszym rodzinom, bo oni też muszą i wyrazić na to zgodę, i być cierpliwi, i oczekiwać na was po tych wszystkich akcjach.”
Do podziękowań przyłączyła się Przewodnicząca Rady, Marta Pazowska, podkreślając autorytet, jakim strażacy cieszą się w społeczeństwie:

„O roli straży pożarnej raczej nie trzeba nikogo przekonywać, bo jesteście najważniejsi i bez wątpienia te słowa znajdują odzwierciedlenie. Ja dzisiaj, korzystając z okazji, chciałabym wam po raz kolejny podziękować za każde zabezpieczone miejsce, za każdy ugaszony pożar, ale przede wszystkim za każde uratowane życie, bo takie też z pewnością były. Zapewniacie bezpieczeństwo nam, zapewniacie bezpieczeństwo naszym mieszkańcom i za to należy wam się ogromny szacunek. (…) W dalszym ciągu we współczesnym świecie jesteście autorytetem dla młodego pokolenia.”
Młoda krew na torze przeszkód




Jako pierwsze do rywalizacji przystąpiły Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze (MDP) z Giebułtowa, Gierczyna, Krobicy-Orłowic oraz Mirska. Wszyscy młodzi strażacy zaprezentowali niezwykle wysoki poziom przygotowania, ogromne zaangażowanie i wolę walki. W nagrodę za swój trud, na zakończenie zawodów, każdy z nich otrzymał pamiątkowe dyplomy, medale oraz zasłużone puchary.
Dominacja OSP Mirsk i klasyfikacja seniorska
W kategorii drużyn seniorskich rywalizacja była niezwykle zacięta. Ostatecznie bezkonkurencyjna okazała się OSP Mirsk, która zajmując pierwsze miejsce, wywalczyła również puchar przechodni Burmistrza Miasta i Gminy Mirsk.


Oto jak uplasowała się końcowa klasyfikacja generalna:
- OSP Mirsk (Puchar przechodni oraz nagroda 2 000 zł)
- OSP Giebułtów (Nagroda 1 500 zł)
- OSP Proszowa (Nagroda 1 000 zł)
- OSP Krobica-Orłowice
- OSP Przecznica
- OSP Rębiszów
- OSP Kamień
- OSP Gierczyn
- OSP Kwieciszowice
Promesy finansowe ufundowane przez Burmistrza druhowie będą mogli wykorzystać na zakup potrzebnego sprzętu pożarniczego, który wesprze ich w codziennych działaniach ratowniczych.
Strażacki festyn dla całych rodzin
Organizatorzy oraz lokalna społeczność zadbali o to, by sobotnie zawody były prawdziwym świętem dla mieszkańców. Gmina Mirsk przygotowała dla wszystkich tradycyjną, pożywną grochówkę z wkładką.
Mnóstwo radości czekało na najmłodszych kibiców – przygotowano dla nich darmowy dmuchaniec oraz słodkie upominki. O dodatkową, wyjątkowo smaczną niespodziankę dla dzieci zadbało Koło Gospodyń Wiejskich „Mirszczanki”, które przez całe wydarzenie częstowało uczestników świeżymi, pysznymi goframi. Podczas imprezy chętni mogli również wziąć udział w krótkim szkoleniu z pierwszej pomocy prowadzonym przez ratowników.
Zawody w Mirsku pokazały, że ruch strażacki to nie tylko profesjonalizm i gotowość bojowa, ale też doskonała okazja do integracji i budowania lokalnej tożsamości. Wszystkim drużynom serdecznie gratulujemy świetnych wyników i dziękujemy za Waszą codzienną, nieocenioną służbę!