Święto Policji w Pałacu Brunów

19 lipca w upalny poranek do położonego na obrzeżach Lwówka Śląskiego Pałacu Brunów zjechali policjanci z całego powiatu. Tam o godzinie 10:00 odbyły się uroczystości upamiętniające powołanie w 1919 roku dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Policji Państwowej w miejsce Milicji Ludowej funkcjonującej w latach 1918-19, która z kolei wywodziła się z działającego w czasie zaborów Pogotowia Bojowego Polskiej Partii Socjalistycznej. Później w czasach komuny działa Milicja Obywatelska. Ponowne powołanie policji nastąpiło 6 kwietnia 1990 roku, jednak to nie to wydarzenie upamiętnia święto Policji.
W czasie dwudziestolecia międzywojennego wykorzystywano Policję Państwową do tłumienia demonstracji i wystąpień chłopskich, co niestety zdarza się do dziś.

Funkcjonariusze Policji Państwowej od 1919 przeszli długą, wyboistą i pełną poświęcenia drogę. Po ponad 100 latach to my jesteśmy spadkobiercami tych szczytnych celów, to nam przypada możliwość świętowania 103 rocznicy powstania Policji Państwowej. – mówił Komendant Powiatowej Policji.

W dniu dzisiejszym mam przyjemność pełnić funkcję gospodarza lwóweckiej jednostki policji. Podczas uroczystości święta policji i 103 rocznicy powstania Policji Państwowej. Pragnę serdecznie powitać wszystkich państwa i podziękować za przybycie. Szanowni Państwo w 1918 roku po 123 latach nieobecności na mapie europy Polska odzyskała niepodległość. Niezbędnym było zbudowanie początku silnego państwa zdezorganizowanego przez trzech zaborców. Odbudowa ustroju, przemysłu, szkolnictwa i bezpieczeństwa to tylko kilka z najważniejszych zadań, przed którymi stawali ówcześni Polacy. I tak w dniu 24 lipca 1919 roku Sejm RP ustawą powołał do życia Policję Państwową, której głównym zadaniem było zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Od tamtej pory nasza formacja stanowi bardzo ważną sferę życia publicznego. – zaczął swoje wystąpienie.




Była to doskonała okazja do wręczenia odznaczeń i awansów. Odbyło się to w towarzystwie Zastępcy KWP mł. Insp. Roberta Frąckowiaka, Senatora RP Rafała Ślusarza, Wiceprzewodniczącego Sejmiku Dolnośląskiego Andrzeja Kredkowskiego, Starosty Powiatowego Daniela Koko i Burmistrzów wszystkich gmin z powiatu oraz prezesa sądu rejonowego.
Komendant Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu – Mianował na wyższe stopnie służbowe 18 funkcjonariuszy w korpusie Aspirantów oraz 15 funkcjonariuszy w korpusie Podoficerów.
Komendant Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim mianował na stopień Starszego Posterunkowego 14 funkcjonariuszy policji.
Stopień starszego posterunkowego:
- post. Tomasz Słomiany
- post. Michał Szostak
- post. Natalia Szrek
- post. Przemysław Więcewicz
- post. Patryk Winiarski
- post. Piotr Wolski
- post. Dawid Wójcik
- post. Kamila Bielawska
- post. Izabela Bocian
- post. Bartłomiej Burchart
- post. Natalia Burchart
- post. Mateusz Cebula
- post. Jacek Horbanowicz
- post. Łukasz Martyniuk
Stopień sierżanta:
- st. post. Paweł Pitura
- st. post. Anna Radziwanowska
- st. post. Izabela Tabańska
- st. post. Kamil Łabno
- st. post. Łukasz Moszczyński
Stopień starszego sierżanta:
- sierż. Olga Łukaszewicz
- sierż. Paweł Żołpa
- sierż. Michał Dominik
- sierż. Michał Hajdul
- sierż. Marcin Kostrzycki
Stopień sierżanta sztabowego:
- st. sierż. Paweł Tatyrża
- st. sierż. Adam Wróbel
- st. sierż. Aleksandra Żołopa
- st. sierż. Rafał Kościelny
- st. sierż. Emil Lenik
Stopień młodszego aspiranta:
- sierż. szt. Dariusz Nowicki
- sierż. szt. Piotr Panasewicz
- sierż. szt. Rafał Rosiak
- sierż. szt. Agata Spretke
- sierż. szt. Krzysztof Urban
- sierż. szt. Ewelina Więch
- sierż. szt. Bartosz Gałucha
- sierż. szt. Kamil Kozera
- sierż. szt. Anna Krauz
Stopień aspiranta:
- mł. asp. Łukasz Ptasiuk
- mł.asp. Jacek Grala
- mł. asp. Marcin Wypych
- mł. asp. Aleksandra Grzelczyk
Stopień aspiranta sztabowego:
- st. asp. Mariusz Skrobuk
Stopień podinspektora:
- nadkomisarz Jerzy Rybiałek