Stoisko UWr na Lwóweckim Lecie Agatowym – będzie bardziej naukowo
Pisaliśmy już, że po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa LLA odbudowuje się zgodnie z planem, o czym więcej można przeczytać klikając tutaj. Wtedy chodziło przede wszystkim o liczbę stoisk.
W kolejnym artykule poinformowaliśmy, że na Giełdzie Minerałów i Wyrobów Jubilerskich z kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi z całego świata będzie aż 195 straganów. Dziś wiemy, że pojawi się ich 210, jednak nie o tym będzie ten artykuł.
Powiedzieć, że Lwóweckie Lato Agatowe odbudowuje się zgodnie z planem to o wiele za mało. Impreza nie tylko się odbudowała, a wręcz można zaryzykować stwierdzenie, że będzie lepsza niż dotychczas.
Mimo, iż ta topowa impreza mineralogiczna w Europie, jak określiło ją wydawnictwo XPO Press ze Stanów Zjednoczonych, odwiedzana przez ponad 50tys osób przybrała formę jarmarku ulicznego, który zresztą zostanie rozbudowany poprzez pojawienie się sceny targowej, tegoroczną edycję patronatem honorowym objął rektor Uniwersytetu Wrocławskiego co znacznie podnosi rangę wydarzenia. Ponadto Instytut Nauk Geologicznych tej uczelni należący do struktur Wydziału Nauk o Ziemii i Kształtowania Środowiska będzie miał na Lwóweckim Lecie Agatowym swoje stoisko. Wydział ten powstał 1 września 2006 roku w skutek podzielenia Wydziału Nauk Przyrodniczych na trzy mniejsze.
W 2009 roku na tym wydziale studiowało łącznie 999 studentów i to głównie dla nich przygotowane będzie stoisko Uniwersytetu Wrocławskiego na Lwóweckim Lecie Agatowym, gdzie przez trzy dni trwania imprezy prowadzone będą warsztaty, podczas których będzie można m.in. nauczyć się rozpoznawać minerały pod mikroskopem. Oprócz tego będzie można podziwiać fotografie minerałów, a także dokonać bezpłatnej wyceny agatów. Wrocławska uczelnia przygotuje także specjalną wystawę pt. ,,Rudy metali z całego świata”- zostanie ona zlokalizowania w ratuszu.
Jak prawdziwi geolodzy będą mogli poczuć się również najmłodsi uczestnicy imprezy, jaka na stałe wpisała się w kulturę Dolnego Śląska, bowiem organizatorzy postanowili przygotować tzw. Geolandię – strefę edukacyjną dla dzieci, gdzie poprzez zabawę będę mogły zgłębić tajniki pracy geologa.
Naukowego charakteru imprezie nada również odbywająca się od wielu lat sesja popularnonaukowa, podczas której znawcy geologii i innych nauk przyrodniczych debatują zarówno nad samą imprezą jak i prowadzą ożywione dyskusje o minerałach.
Dodatkową informacją jest fakt, iż oprócz rektora Uniwersytetu Wrocławskiego Lwóweckie Lato Agatowe patronatem honorowym objął prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. W 2004 roku LLA otrzymało certyfikat POT jako jako jedna z najlepszych imprez turystycznych w kraju.
Już wkrótce opublikujemy program całej imprezy.
Portal Lwowek24.pl jest oficjalnym patronem medialnym Lwóweckiego Lata Agatowego i całą relację będzie można zobaczyć w naszym serwisie.
Zdjęcie poglądowe: lla.lwowekslaski.pl
Instytut Nauk Geologicznych na LLA w 2022r. organizuje warsztaty rozpoznawania minerałów pod mikroskopem dla studentów z roku 2009??