Podsumowanie działań Biblioteki Pedagogicznej
Mało kto wie, że w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lwówku Śląskim w ramach Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji funkcjonuje Biblioteka Pedagogiczna. Postanowiliśmy przypomnieć naszym czytelnikom o jej istnieniu i przybliżyć zasady jej działania, dlatego na mejla znajdującego się na stronie owej biblioteki wysłaliśmy kilka pytań.
1. Ile książek wypożyczyła biblioteka pedagogiczna od początku roku, a ile w roku ubiegłym?
Z Biblioteki Pedagogicznej w Lwówku Śląskim wypożyczono w roku poprzednim ogółem 1209. W tym roku: 912 wypożyczeń.
2. Czy zamieszczone na stronie internetowej godziny otwarcia są aktualne?
Na te pytanie nie uzyskaliśmy odpowiedzi.
3. W jaki sposób biblioteka włącza się w akcję Narodowego Czytania?
Narodowe Czytanie 2022r. Ballady i romanse Adama Mickiewicza w Bibliotece Pedagogicznej w Lwówku Śląskim odbyło się 12.09.2022r.
4. Czy nadal funkcjonuje klub szachowy?
Tak. Klub szachowy działa zawsze zgodnie z oczekiwaniami potrzebujących. Można umówić się na naukę gry w szachy, na spotkania szachowe w Czytelni BP w Lwówku Śląskim. Organizuję także w tym zakresie wsparcie dla rad pedagogicznych np. przygotowania do przeprowadzania turniejów szachowych; służę pomocą w sferze edukacji szachowej – zajęcia na miejscu w BP w Lwówku Śląskim, albo w umówionej na takie zajęcia edukacji szachowej szkole.
5. Jaka jest oferta biblioteki dla młodzieży, zwłaszcza klas maturalnych?
Zgodnie ze zgłoszonymi potrzebami przeprowadza się konsultacje z wykorzystania narzędzi bibliotekarskich np. baz danych (katalogów różnych sieci bibliotecznych – w tym DSIE) – BP w Lwówku Śląskim zabezpiecza edukację i pomoc w szeroko rozumianym zakresie umiejętności : poszukiwanie, dobór i właściwe wykorzystanie informacji z różnych źródeł; – przygotowanie do odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z TIK – w tym : ochrona praw autorskich treści i dorobku w zakresie dóbr materialnych i niematerialnych osiągnięć własnych i innych, odpowiedzialne korzystanie z własności intelektualnej. Zabezpieczane są źródła informacji naukowej, gromadzone, udostępniane w formach: wypożyczeń “do domu”, wypożyczeń “na miejscu”, wypożyczeń międzybibliotecznych. Ta ostatnia forma udostępniania obejmuje również dzieci i młodzież szkolną, która niekoniecznie jest zapisana do BP w Lwówku Śląskim. Dla Czytelników bibliotek pedagogicznych na terenie Dolnego Śląska (z roku na rok kontynuowana licencja) jest dostępna licencjonowana platforma czytelnicza – nieodpłatnie dla Czytelników DBP – Ibuk Libra. E – książki i e – publikacje adresowane są do kadry nauczycielskiej różnego stopnia zaawansowania w sferze edukacji: np. z metodyki, metodologii …, samokształcenia i nauczania; doskonalenia zawodowego; przygotowywania się młodzieży szkół ponadpodstawowych do poznawania i pogłębiania wiedzy, ćwiczenia zdobytych umiejętności do matury; do studiowania na różnych kierunkach studiów.
6. Jakie działania prokulturalne lub prospołeczne zrealizowano w tym roku?
BP w Lwówku Śląskim współuczestniczy w realizacji zadań powiatu w ramach strategii wyważonego ekorozwoju. Działania w tym zakresie:
1. Organizacja zbioru tematycznego Etyka i filozofia ochrony środowiska – ekspozycja w Czytelni.(Zrealizowano marzec –
2.Wystawka publikacji przedmiotowej „Lekcja z klimatem” (luty/marzec).Materiał dydaktyczny dla nauczycieli.
3. Publikacja, wydruk opracowania tematycznego ”Organizacje działające na rzecz ochrony środowiska w Polsce” – materiał dydaktyczny. ( 04.03.2022 r.)
4. Bibliografia – informatorium „Ekologia” z zasobu BP w Lwówku Śląskim. (11.01.2022 r., 15.03.2022 r.)
5. Dwie rozmowy z czytelnikami na temat: Rozmowy i polemiki, jak ratować ludzi i świat . (21.05.br.)
6. Cytaty, przesłania, mądrości pod hasłem „Jestem PRO – EKO” (04.04.2022 r.) Wybór i publikacja w formie zakładek do książek – rozdano czytelnikom.
7. Wieloletnia stała współpraca z bibliotekami pedagogicznymi na terenie Dolnego Śląska w ramach działania:
a) „Sieci bibliotek…”,
b) Wypożyczalni Międzybibliotecznej wszystkich bibliotek pedagogicznych na terenie województwa.
8. Tydzień E – książki – Promocja książek! W roku 2022 przypadł na 6 – 12 marca. Z tej okazji tradycyjnie został przygotowany dla czytelników bibliotek pedagogicznych pakiet dodatkowych publikacji dostępnych nieodpłatnie od 5 – 19 marca br., a do trzech najczęściej czytanych nieodpłatny dostęp do końca marca.
Miejsce: Czytelnia BP w Lwówku Śląskim. Czas: miesiąc marzec.
9. Realizacja 2 szkoleń i 2 warsztatów nauczania i doskonalenia gry w szachy.
Potrzebę zgłosili nauczyciele ZSOiZ, z którymi byli uczniowie przystępujący do Turnieju Szachowego w Auli szkoły. Terminy: 08.04 – 20.04. 2022 r., 21.04.2022 br.
10. Realizacja warsztatów biblioterapeutycznych:
– 2 indywidualne spotkania;
Zajęcia z zakresu etyki i filozofii:
– w grupach z nauczycielami i uczniami; Zrealizowano 3 spotkania. Zakres treści: etyka sportu, zachowania sportowego fair play zawodników i kibiców podczas rozgrywek szachowych
11.Inne: Rozpowszechnienie Zaproszenia Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego do udziału w Konkursie „Nasze ścieżki przyrodnicze” (22.02.br.) Koordynowanie przepływu informacji, zmian w warunkach, terminach Konkursu „Cybertronu”.
7. Co biblioteka zrobiła, aby zwiększyć wzrost czytelnictwa?
Prowadzone są wymienione wyżej działania. W ramach możliwości wykonuje się materiały promocyjne, rozdawane są czytelnikom materiały informacyjne; zachęcamy do poznawania biblioteki pedagogicznej przez film o BP w Lwówku Śląskim.W przypadku otrzymania funduszy na zakup książek – pozyskuje się źródła najbardziej poszukiwane, o które czytelnicy pytają, nowości. Na marginesie pozyskuje książki – w ramach promocji biblioteki – które mogą przyciągnąć innych czytelników, niekoniecznie pedagogów, studiujących nauczycieli, ale pasjonatów i hobbystów; na rzecz zwiększenia czytelnictwa prowadzi się promocję np. e-książki; zachęca rodziny i osoby towarzyszące czytelnikom do korzystania z usług biblioteki pedagogicznej, – oferta interesująca ze względu na biblioterapię i rozmowy ze sfery etyki i filozofii.
8. Jaki jest plan działań na drugą połowę 2022 roku, skierowanych do dzieci i nauczycieli?
1. Zajęcie się promocją BP w Lwówku Śląskim w granicach realnych środków, którymi dysponuje biblioteka.
2. Złożenie nowej oferty dla Sieci samokształcenia i współpracy bibliotekarzy szkolnych – szkolenia i warsztaty on-line.
3. Złożenie ofert szkołom i przedszkolom – wszystkim na terenie powiatu – w zakresie prowadzonych form działań BP w Lwówku Śląskim adresowanych do dzieci i nauczycieli.