Giebułtów: obszar Natura 2000 zagrożony przez budowę farmy fotowoltaicznej?

Budowa farmy fotowoltaicznej w Giebułtowie wywołała spore kontrowersje, ponieważ miałaby ona znacząco wpłynąć na krajobraz tej okolicy, o czym możesz przeczytać tutaj. Według mieszkańców, farma byłaby widoczna z wielu miejsc, co miałoby negatywny wpływ na estetykę okolicy oraz turystykę. W związku z tym, mieszkańcy Giebułtowa napisali petycję przeciwko budowie farmy, pod którą zebrali podpisy.
Farma miałaby się znajdować na terenie ochrony przyrody Natura 2000. Ochronie podlega tutaj obszar występowania atlantyckiego gatunku- wszewłogi górskiej Meum athamanticum, oraz tworzonego przez nią zespołu roślinnego Meo-Festucetum, który w Polsce znany jest tylko w Sudetach Zachodnich. Żyją tutaj objęte ścisłą ochroną motyle z gatunku Euphydryas aurinia. Chronione są także łąki i murawy.
Farma fotowoltaiczna mogłaby zaprzepaścić wszelkie wysiłki jakie do tej pory poczyniono w tym miejscu na rzecz ochrony przyrody.
Co w tej sprawie wiemy na chwilę obecną?

Budowa farmy fotowoltaicznej w Giebułtowie wstrząsnęła opinią publiczną lokalnej społeczności. Wiele osób jest przeciwnych tej inwestycji, ponieważ uważają oni, że farma zaburzyłaby piękno przyrody i negatywnie wpłynęła na krajobraz. Mieszkańcy obawiają się również, że farma mogłaby zmniejszyć ruch turystyczny w okolicy. W związku z tym, petycja przeciw budiwie farmy cieszy się dużym poparciem.
Prezydent Miasta Bolesławiec, działając na podstawie (…) o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (…) podaje do publicznej informacji, że przystąpił do przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko (…) dla przedsięwzięcia pn.: “Budowa farmy fotowoltaiczną wraz z infrastrukturą techniczną na części działek ewidencyjnych (…) w miejscowości Giebułtów”. – czytamy w obwieszczeniu Prezydenta Bolesławca.
Przedmiotowa inwestycja (…) należy do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko może być wymagany. – czytamy dalej.
Burmistrz Gminy i Miasta Mirsk, swierdził obowiązek przeprowadzenia oceny o oddziaływaniu na środowisko dla przedsięwzięcia.
W związku z powyższym, zawiadamiam wszystkich zainteresowanych o możliwości zapoznania się z dokumentacją sprawy tj. wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowych uwarunkowanych dla przedsięwzięcia wraz z załącznikami, raportem oraz postanowieniem Burmistrza Miasta i Gminy Mirsk. – dodaje Prezydent Roman w dokumencie.
Jest to kwestia kontrowersyjna, ponieważ budowa farm fotowoltaicznych jest ważna dla zwiększenia produkcji energii z odnawialnych źródeł, jednak również ważne jest zachowanie walorów estetycznych, przyrodniczych i turystycznych danego miejsca.