Dzień otwartych domów przysłupowych

Już 29 maja odbędzie się kolejna edycja Dnia Otwartych Domów Przysłupowych. Czym jest to wydarzenie? To święto drewnianej architektury ludowej na trójstyku Polski, Czech i Niemiec, czyli tradycyjnego budownictwa łużyckiego. Poraz pierwszy pojawiły się na terenie Górnych Łużyc jako domy rzemieślników, dopiero później rozprzestrzeniły się na zachodnią część Dolnego Śląska i północne Czechy. Od 19 lat w ostatnią niedzielę maja zgłoszone przez właścicieli domy przysłupowe otwarte są do zwiedzania. – Możemy przeczytać na profilu gminy Świeradów-Zdrój.

W tym roku Kraina domów przysłupowych wraz ze stowarzyszeniem domu Kołodzieja i właścicielami pojedynczych domów przysłupowych umożliwiło wstęp do ponad 20 obiektów, w tym:

  • 2 na terenie powiatu bolesławieckiego
  • 7 na terenie powiatu karkonoskiego
  • 3 na terenie powiatu lubańskiego
  • 8 na terenie powiatu lwóweckiego
  • 1 na terenie powiatu kamiennogórskiego
  • 8 na terenie powiatu zgorzeleckiego

W powiecie lwóweckim, a dokładniej w miejscowości Giebułtów nr 134 znajduje się najprawdopodobniej najstarszy dom przysłupowy w Polsce. Na przełomie 1508/1509 zatrzymał się w nim dominikanin Johann Tetzel, który wsławił się sprzedawaniem odpustów za niepopełnione jeszcze grzechy. Dom jest nazywany potocznie Tetzelhaus ze względu na przebywającego niegdyś dominikanina. Powstanie budynku datuje się na drugą połowę XV wieku. – W tym roku już po raz drugi będzie można, podziwiać jego uroki podczas dnia otwartego.

Poniżej zamieszczamy ulotkę promocyjną wydarzenia w celu zapoznania się z większą ilością informacji.

Dom Przysłupowy w Płóczkach Górnych / fot: Stowarzyszenie Dom Kołodzieja
Dom Przysłupowy w Skorzynicach/ fot:Stowarzyszenie Dom Kołodzieja
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] zawirowaniach. Kilka tygodni temu Erynia zoczyła w sieci informację o aktualnym „Dniu” (29 maja), decyzja zapadła […]