400 tys. ton odpadów ciężarówkami do Rakowic. ZDP: “opiniujemy zamiar negatywnie”

Zarząd Dróg Powiatowych w Lwówku Śląskim odpowiedział nam na wysłane przez nas pismo dotyczące przygotowań i stanowiska w kontekście potencjalnego przyjazdu 25 320 – 37 920 ciężarówek z odpadami na teren byłej kopalni Rakowiczka w Rakowicach Małych, Zarząd udzielił odpowiedzi na kluczowe pytania postawione przez zainteresowanych.

“Chciałbym zapytać, czy Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadził lub planuje przeprowadzić ocenę wpływu tego zwiększonego ruchu ciężarówek na drogę powiatową prowadzącą do Rakowic Małych. Czy istnieją jakieś prognozy dotyczące wpływu tego ruchu na stan techniczny nawierzchni drogi w kontekście jej wytrzymałości i ewentualnych uszkodzeń. Jeśli tak, jakie działania lub plany zostaną podjęte, aby zaradzić temu wpływowi na infrastrukturę drogowa.”
ZDP otrzymało pierwszą i jedyną informację w tej sprawie od Gminy Lwówek Śląski w czerwcu br. Gmina Lwówek złożyła wniosek o opinię w sprawie transportu ciężkiego drogą powiatową 2515D do zjazdu do kopalni. ZDP zaopiniowało zamiar negatywnie, z równoczesną informacją o tym, że na podstawie art. 20 ust. 12 ustawy o drogach publicznych w celu zapobiegania niszczeniu dróg zarządca drogi ma prawo wprowadzić ograniczenia na tej drodze. Równocześnie w przypadku zauważenia wzmożonego ruchu pojazdów ciężkich na tej drodze proszę o niezwłoczne poinformowanie tut. Zarządu Dróg Powiatowych, abyśmy mogli podjąć odpowiednie działania. – poinformował Kierownik Zarządu Dróg Powiatowych, pan Marek Makowski.
Choć ZDP wyraził niechęć wobec proponowanego transportu ciężarowego z powodu obaw o stan dróg powiatowych, jednocześnie podkreślił gotowość do reagowania na ewentualne zwiększenie ruchu pojazdów ciężkich. Ta odpowiedź rzuca światło na znaczenie współpracy pomiędzy instytucjami w celu zarządzania ruchem na drogach i utrzymania ich infrastruktury.

Niezależnie od stanowiska Zarządu Dróg Powiatowych, przyjazd tak znaczącej liczby ciężarówek będzie miał istotny wpływ na codzienne życie mieszkańców, pracowników zakładów przemysłowych, klientów pobliskich restauracji oraz osób, które aktywnie spędzają czas w rejonie żwirowni. Taka duża liczba pojazdów może znacząco zakłócić spokój i komfort życia codziennego oraz wywołać istotne zmiany w lokalnym otoczeniu, co stawia pod znakiem zapytania nie tylko stan techniczny dróg, ale także jakość życia mieszkańców i otaczającej społeczności. W związku z tym, istotne staje się nie tylko zapewnienie odpowiedniej infrastruktury drogowej, ale również troska o dobrostan lokalnej społeczności.
Więcej na temat inwestycji możesz przeczytać klikając tutaj.
Marcel Wilk