Znamy wyniki wyborów Samorządowych do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego
Po kampanii wyborczej i niedzielnym głosowaniu, Polacy poznali wyniki wyborów samorządowych. Wyniki te z pewnością odbiją się szerokim echem w polityce regionalnej Dolnego Śląska, gdyż układ sił w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego uległ znaczącym przetasowaniom.
Koalicja Obywatelska (KO) triumfuje w tych wyborach, zdobywając 33,52% głosów i aż 15 mandatów w Sejmiku. To wynik, który pokazuje, że elektorat z Dolnego Śląska wykazał dużą sympatię dla propozycji prezentowanej przez te ugrupowanie. Przewaga nad konkurentami jest wyraźna, co może wpłynąć na stabilność polityczną w regionie.
Na drugim miejscu uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość (PiS) z wynikiem 27,48% głosów i 13 mandatami. Mimo że partia nie osiągnęła sukcesu analogicznego do swojego głównego konkurenta, nadal pozostaje istotnym graczem na dolnośląskiej scenie politycznej, mając duże poparcie w niektórych środowiskach.
Na trzecim miejscu znalazła się Koalicja KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni, zdobywając 11,43% głosów i 4 mandaty. To z pewnością pozytywny wynik dla nowej siły politycznej na polskiej scenie, która zadebiutowała w wyborach samorządowych, pokazując, że ma swoje miejsce w lokalnej polityce, jednakże wynik ten jest dużo gorszy niż w wyborach parlamentarnych, gdzie miało miejsce tzw. taktyczne głosowanie.
Stowarzyszenie „Bezpartyjni Samorządowcy” (BS) również odniosło sukces, zajmując czwarte miejsce z wynikiem 10,55% głosów i 3 mandatami. To pokazuje, że wyborcy doceniają kandydatów związanych z dotychczasowym Marszałkiem Cezarym Przybylskim.
Pozostałe ugrupowania, tj. KKW Lewica, KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy oraz KW Koalicja Samorządowa OK Samorząd, zdobyły odpowiednio 7,05%, 6,19% i 2,32% głosów, co przełożyło się na 1 mandat dla Lewicy.
Przeanalizujmy teraz skład Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w kontekście zdobytych mandatów przez poszczególne ugrupowania.
- Okręg nr 1 (Wrocław)
Koalicja Obywatelska – 4 radnych
(Sławomir Piechota, Renata Granowska, Magdalena Piasecka, Monika Włodarczyk),
Prawo i Sprawiedliwość – 2 radnych (Marcin Krzyżanowski, Małgorzata Calińska – Mayer),
Trzecia Droga – 1 radny (Karolina Hołownia – Twardowska),
Lewica – 1 radny (Marta Stożek). - Okręg nr 2 (powiaty: górowski, milicki, oleśnicki, oławski, strzeliński, średzki, trzebnicki, wołowski, wrocławski)
Koalicja Obywatelska – 3 radnych (Wojciech Bochnak, Dorota Galant, Marek Łapiński),
Prawo i Sprawiedliwość – 3 radnych (Damian Mrozek, Tytus Czartoryski, Magdalena Brodowska), Trzecia Droga – 1 radny (Natalia Gołąb),
Bezpartyjni Samorządowcy – 1 radny (Michał Rado). - Okręg nr 3 (miasto: Wałbrzych, powiaty: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki)
Koalicja Obywatelska – 4 radnych (Alina Szełemej, Robert Jagła, Adam Jaśnikowski, Mirosław Lubiński),
Prawo i Sprawiedliwość – 3 radnych (Grzegorz Macko, Łukasz Lach, Ewelina Szydłowska – Kędziera),
Trzecia Droga – 1 radny (Paweł Gancarz). - Okręg nr 4 (Jelenia Góra, powiaty: bolesławiecki, karkonoski, kamiennogórski, lubański, lwówecki, zgorzelecki)
Koalicja Obywatelska – 2 radnych (Jerzy Pokój, Ewa Kocemba),
Prawo i Sprawiedliwość – 2 radnych (Krzysztof Mróz, Andrzej Kredkowski),
Trzecia Droga – 1 radny (Kamil Barczyk),
Bezpartyjni Samorządowcy – 1 radny (Cezary Przybylski). - Okręg nr 1 (miasto: Legnica, powiaty: głogowski, jaworski, legnicki, lubiński, polkowicki, złotoryjski)
Koalicja Obywatelska – 2 radnych (Jarosław Rabczenko, Marcin Borys),
Prawo i Sprawiedliwość – 3 radnych (Piotr Karwan, Paweł Kura, Paweł Grabek),
Bezpartyjni Samorządowcy – 1 radny (Tymoteusz Myrda).
Wyniki wyborów samorządowych do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego pokazują zróżnicowanie preferencji wyborców oraz rosnącą rolę niezależnych ugrupowań. To wyraźny sygnał dla polityków o konieczności uwzględnienia różnorodnych opinii i potrzeb społecznych przy podejmowaniu decyzji na poziomie lokalnym.