W Lwówku Śląskim powołano zespół ds. przeciwdziałaniu przemocy domowej

22 września 2023 roku w Lwówku Śląskim odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej, powołanego przez Burmistrz Mariolę Szczęsną. Ten krok ma ogromne znaczenie, ponieważ jest odpowiedzią na wprowadzenie przepisów ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw, które weszły w życie 22 czerwca 2023 roku.

Nowe przepisy wyznaczyły samorządom ważne zadanie – powołanie zespołów interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania przemocy domowej. Gmina Lwówek Śląski podjęła to wyzwanie z determinacją, tworząc zespół, który skupia przedstawicieli różnych instytucji oraz specjalistów. Wspólnie, jako społeczność, chcą działać na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i wsparcia ofiarom przemocy w rodzinie.
Skład Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej jest reprezentatywny i zróżnicowany, co pozwoli na szeroką perspektywę oraz interdyscyplinarne podejście do problemu. W jego skład weszli przedstawiciele kluczowych instytucji:
Marta Kaziów i Aleksandra Bilińska z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lwówku Śląskim, które wniosą wiedzę i doświadczenie w zakresie wsparcia socjalnego.
Magdalena Karol z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Alkoholizmowi w Lwówku Śląskim, która przyczyni się do zrozumienia związków między przemocą domową a problemem alkoholizmu.
Wojciech Tyczkowski z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim, który będzie kluczową postacią w ściganiu sprawców przemocy domowej i zapewnianiu ochrony ofiarom.
Karolina Kalus ze Szkoły Podstawowej nr 2, która wniesie perspektywę edukacyjną i wskaże, jak ważne jest edukowanie młodego pokolenia na temat przeciwdziałania przemocy.
Wioletta Luszka z Powiatowego Centrum Zdrowia, która dostarczy spojrzenie na zdrowie psychiczne ofiar przemocy i dostępność opieki medycznej.
Aneta Rogowicz z Fundacji im. św. Krzysztofa w Lwówku Śląskim, która ma bogate doświadczenie w pracy z ofiarami przemocy i wsparciem psychologicznym.
Małgorzata Zatorska-Radczak, Marta Załęska, Karolina Barszczyk, Małgorzata Leśniak z Sądu Rejonowego w Lwówku Śląskim (Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej), którzy zapewnią spójność działań prawnych i postępowanie kuratorskie w przypadkach przemocy domowej.
Marek Śledziona z Prokuratury Rejonowej w Lwówku Śląskim, który będzie działał na rzecz ścigania sprawców przemocy i sprawiedliwego traktowania ofiar.
Podczas pierwszego posiedzenia Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej wybrano przewodniczącą – panią Martę Kaziów oraz wiceprzewodniczącą Aleksandrę Bilińską. Ich zaangażowanie i profesjonalizm stanowią pewną drogę do skutecznego przeciwdziałania przemocy domowej na terenie gminy Lwówek Śląski.
Działania tego zespołu to ważny krok w kierunku stworzenia bezpiecznej przestrzeni dla wszystkich mieszkańców, gdzie dochodzi do przemocy domowej. Będzie to wymagało współpracy, edukacji i wsparcia ze strony całej społeczności, ale pierwsze posiedzenie Zespołu daje nadzieję, że jesteśmy gotowi na to wyzwanie. Lwówek Śląski staje się miejscem, gdzie przemoc domowa jest aktywnie zwalczana, a ofiary otrzymują wsparcie i ochronę, na które zasługują.
To dopiero początek drogi, ale każde działanie w kierunku eliminacji przemocy w rodzinie jest krokiem w dobrą stronę. Lwówek Śląski pokazuje, że wspólnota może działać razem, aby zapewnić bezpieczne i zdrowe środowisko dla wszystkich swoich mieszkańców.
Marcel Wilk
Maciej Huzarewicz
fot. UGiM Lwówek Śl.