Trendy budownictwa energetycznego w 2023 roku
Czy planujesz budowę obiektu użyteczności publicznej lub odnowienie nieruchomości? A może chcesz wybudować dom? Dlatego chcesz skorzystać z rozwiązań przyjaznych środowisku i zaoszczędzić na energii elektrycznej? Poznaj trendy budownictwa energetycznego w 2023 roku i zaplanuj odpowiedzialnie swoją budowę. Nie ma znaczenia to, jakiej wielkości budujesz budynek.
Czym jest budownictwo energetyczne?
Do budownictwa energetycznego zalicza się wznoszenie konstrukcji przemysłowych i użyteczności publicznej, które składają się z elementów elektroenergetycznych. Obejmuje m.in.:
- Wznoszenie stacji elektroenergetycznych
- Wznoszenie linii energetycznych, napowietrznych i kablowych
- Prace modernizacyjne
- Wykonawstwo i instalację linii telekomunikacyjnych i teleinformatycznych
- Konserwację i serwis inwestycji energetycznych
Jakie trendy obowiązują w budownictwie energetycznym w 2023 roku?
Oto 5 najważniejszych trendów w branży budownictwa energetycznego w 2023 roku:
Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, możliwe jest czerpanie energii ze słońca, powietrza i wody. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest montowanie paneli fotowoltaicznych. Stosując je, inwestorzy mogą ograniczyć korzystanie z nieodnawialnych źródeł energii.
Obniżenie wskaźników przewodzenia ciepła elementów konstrukcyjnych
Obniżenie wskaźników przewodzenia ciepła elementów konstrukcyjnych ma doprowadzić skuteczniejszego zatrzymania ciepła. Szczególny nacisk inwestorzy powinni kłaść na izolację dachów, dlatego że przez nie ucieka nawet do 30 procent energii przeznaczonej do ogrzewania budynków. Dlaczego warto wykonać termomodernizację budynków? Do pozostałych korzyści dla właścicieli budynków należą:
- Ograniczenie kosztów ogrzewania, nawet po przejściu na mniej emisyjne paliwa
- Ograniczenie substancji niebezpiecznych podczas spalania paliw podczas ogrzewania
- Poprawa stanu technicznego budynków
- Poprawa komfortu cieplnego i akustycznego
- Poprawa bezpieczeństwa energetycznego
Wykorzystanie modułów i prefabrykatów
Kolejnym trendem, który jest wykorzystywany w nowoczesnym budownictwie jest technologia modułowa. Moduły budowlane opierają się na szkielecie drewnianym. Przystosowane są do kilku podstawowych grup funkcjonalnych, dostosowanych do różnych rodzajów budynków: mieszkalnych, użyteczności publicznej, handlowych i wojskowych. Inne są też materiały budowalne.
Wykorzystanie technologii smart home
Smart home to inteligentne rozwiązania, które pomagają na dostosowanie domu pod względem funkcjonalności. Zastosowanie technologii pozwala na swobodne sterowanie wszystkimi podłączonymi do wspólnej sieci urządzeniami bez ruszania się z miejsca. Poszczególne elementy systemu są instalowane etapami. Wykorzystanie smart home umożliwia bezpieczne i komfortowe sterowanie wszystkimi urządzeniami.
Jak długo będą utrzymywać się trendy w budownictwie energetycznym?
Trendy w budownictwie energetycznym obowiązujące w 2023 roku będą z pewnością przedłużane w kolejnych latach. Z pewnością będą dominować budynki nowoczesne, ekonomiczne i energooszczędne. W wymienione w artykule trendy nie są wszystkimi. Warto wspomnieć o jeszcze jednym. Może umocnić się trend na duże przeszklenia z nowoczesnymi żaluzjami i oknami, którymi można sterować zdalnie. Dzięki nim może powiększyć się przestrzeń życiowa osób przebywających budynków.
Jeżeli planujesz budowę nowoczesnego budynku, koniecznie wykorzystaj trendy w budownictwie energetycznym obowiązujące w 2023 roku.
Materiał sponsorowany