Tajemnicza figurka z Dworka k. Lwówka Śl.
Mało kto słyszał o rzeźbach pochodzących z terenów Ziemi Lwóweckiej. Z pewnością dlatego, że jest ich bardzo mało, ale to nie jedyny powód. Często są one zniszczone, a ich autor nie znany. Tak jest i w tym przypadku. Nie wiadomo kto wykonał tajemniczą figurę, ani z którego dokładnie pochodzi roku.
Mowa o ulu kłodowym datowanym na XVII lub XVIII wiek o wysokości 190 cm, szerokości 100 cm i głębokości 75 cm. Wyrzeźbiony został z jednego kawałka drewna pokrytego gruntem malarskim oraz ciemnobrązową farbą olejną, a jego kształt przedstawia parę trzymająca się za ręce. Palce ułożone są w taki sposób, aby tworzyły serce. Mężczyzna jest nieco wyższy, posiada lekko kręcone włosy do ramion. Kobieta ma natomiast spiczaste nakrycie głowy. Może to wskazywać, iż figura jest starsza, gdyż tak przedstawiano pary w średniowieczu.
Przed drugą wojną światową dzieło znajdowało się w Dworku obok Lwówka Śląskiego. Po wojnie ul trafił do wrocławskiego Muzeum Etnograficznego.
Przypuszczenia o wcześniejszym pochodzeniu figury nie są całkowicie oderwane od rzeczywistości, bowiem we wsi w ogrodzie niejakiego Hermanna Vogta znajdowało się, aż 20 wyrzeźbionych w drewnie uli. Sugeruje się, iż mogły one powstać już w XIV wieku, jednak wydaje się to moco przesadzone. Na stronie nasz-dworek.pl możemy przeczytać, iż najstarsze z uli pochodzą ponoć z początku XVII wieku. Przedstawiały postacie biblijne, takie jak chociażby Mojżesz. Zachowane trafiły do różnych muzeów, a w 2012 roku odtworzono cztery z nich.
Okazuje się więc, że ta malutka wioska licząca dziś około 100 mieszkańców ma bardzo ciekawą historię, godną głębszego poznania. Ponadto funkcjonuje w niej Stowarzyszenie Nasz Dworek, dbające zarówno o promowanie wsi, jej kultury oraz integrację mieszkańców.
Poniżej krótkie kalendarium najważniejszych wydarzeń dla Dworka:
1217 – pierwsza wzmianka o Dworku, jako już istniejącej wsi (w tym samym roku, Lwówkowi Śląskiemu zostały nadane prawa miejskie).
w latach 20 XIV w – przekazanie Dworka na rzecz Klasztoru Magdalenek w Nowogrodźcu.
1405 – zakonnice sprzedają miastu Lwówek wieś oraz położone nieopodal kopalnie złota.
21 sierpnia 1813r. – Cesarz Napoleon przejeżdża przez wieś po pierwszej (zwycięskiej) bitwie nad Bobrem.
1824 – pierwsze informacje o zespole uli figuralnych noszących nazwę „Apostołowie.
1869 – powstaje Zespół Folwarczno-dworski.
1945 – nadanie wsi nazwy „Chojnice”.
1947 – zmiana nazwy wsi na „Dworek”.
2009 – powstanie Stowarzyszenia „Nasz Dworek”
czerwiec 2012 – dzięki staraniom Burmistrza Lwówka Śląskiego zostały odtworzone cztery ule figuralne.
Przypisy: mnwr.pl, wikipedia.org, nasz-dworek.pl