Sztuka, historia i rozrywka? Tylko na Flowland!
17 września w Tarczynie (gmina Wleń) odbędzie się festyn artystyczny organizowany przez Fundację Flowland wraz z galerią sztuki współczesnej OP ENHEIM, która w szczególności zajmuje się relacjami polsko-niemieckimi. Wydarzenie patronatem honorowym objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.
Do zadań fundacji należy m.in integracja społeczności lokalnej poprzez organizowanie warsztatów międzypokoleniowych. Jednym z nich podczas pikniku w Tarczynie będzie tworzenie (s)tworów patykopodobnych z prowadzącą Anetą Lewandowską. Do ich wykonania uczestnicy zajęć będą musieli wykorzystać elementy martwej natury znalezione w okolicy np. patyki, liście i korę drzew. Odbędą się także warszaty plecenia koszy i wyrobów z wikliny pod okiem Bogusławy Jermaczek. Trening jogi poprowadzi z kolei Gabriela Bar. To jednak nie wszystko, w programie znajdują się także rozgrywki szachowe z Klubem Szachowym Jelonka oraz koncert kwartetu Orbis z Berlina, a także ukraińskiej grupy muzycznej Dyvostruny ze Lwowa. Obejrzeć będzie można również wystawę sztuki współczesnej przygotowaną przez Galerię Sztuki w Legnicy.
Natomiast na szczególną uwagę zasługuje debata Miejsca nie(pamięci) – dolnośląskie zaniedbane cmentarze i strategie ich ratowania. Gośćmi będą : Anna Lewandowska, Dyrektorka Muzeum Karkonoskiego Julia Zaprucka, oraz Alan Weiss. Prowadzącym będzie Marek Sztark. Zniszczonych przedwojennych cmentarzy głównie żydowskich i ewangelickich znajduje się na Dolnym Śląsku ponad 300. Zdjęcie tego zlokalizowanego w Płakowicach – dzielnicy Lwówka Śląskiego publikowaliśmy niedawno na naszym profilu na Facebooku.
Ponadto na miejscu znajdziemy jarmark wyrobów regionalnych, na którym będzie można zakupić nie tylko rękodzieło, ale także przepyszne ciasta, przetwory, pieczywo, miody i słodkości oraz wiele więcej – informują organizatorzy.
Całe wydarzenie utrzymane jest w koncepcji slow life. Jest to idea promująca zwolnienie i wyciszenie się, aby żyć w zgodzie z własnym wnętrzem i naturą. Tarczyn wydaje się być do tego idealnym miejscem, gdyż leży w granicach Parku Krajobrazowego Doliny Bobru i jest to najmniejsza wioska w Sudetach Zachodnich, gdzie do dziś odczuwalny jest średniowieczny klimat. Miejscowość ulokowana została na górze Tarczynka, z której rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na panoramę Karkonoszy. W tym miejscu z całą pewnością doznamy spotkania z Duchem Gór.
Partnerami wydarzenia są: Europejskie Dni Dziedzictwa, Browar Dolina Bobru, zabytek – nie zapomnij!, kulturzug oraz pociąg do kultury.
Czym są Europejskie Dni Dziedzictwa?
To cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. – Możemy przeczytać na stronie edd.nid.pl
Flowland rozpocznie się o godzinie 12:00 przy gospodarstwie Tarczyn 13 (gdzie w przyszłości powstać ma dom działalności kulturalnej i artystycznej)
[PROGRAM] :
12:00 Start wydarzenia
12:30 Oficjalne otwarcie Pikniku
13:00 Manufaktura: Galeria Sztuki w Legnicy – otwarcie wystawy
(s) twory patykopodobne – Aneta Lewandowska, Warsztat
13:30 Joga na trawie. Prowadzenie: Gabriela Bar
14:00 Rozgrywki szachowe z Klubem Szachowym Jelonka
Miejsca (nie)pamięci – dolnośląskie, zaniedbane cmentarze i strategie ich ratowania – goście: Anna Lewandowska, Julita Zaprucka, Alan Weiss.
Prowadzenie: Marek Sztark
15.30 Koncert kwartetu „Orbis” (Berlin, DEU)
16:30 Zabytek-nie zapomnij! / Denkmal-denk mal dran! – ogłoszenie
nominacji w konkursie
17:00 Koncert ukraińskiej grupy muzycznej „Dyvostruny” (Lwów, UE)
Podczas wydarzenia zostaną ogłoszone nominacje w konkursie Zabytek – nie zapomnij! Denkmal – denk mal dran. Co to za konkurs?
Jest to polsko – niemiecki konkurs ochrony zabytków organizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Pielęgnowania Sztuki i Kultury Śląska (VSK) oraz Fundację OP ENHEIM, służący wspieraniu zrównoważonej i długofalowej ochrony niewielkich skalą obiektów o wartościach zabytkowych w województwie dolnośląskim, południowej części województwa lubuskiego i dolnośląskich Górnych Łużycach. W ten sposób wspierana jest profesjonalna i zrównoważona renowacja budynków lub obiektów o wartości historycznej i artystycznej na Dolnym Śląsku po obu stronach granicy. Szczególny nacisk położony został na promowanie niewielkich skalą obiektów o znaczeniu historycznym i artystycznym, ich części lub innych obiektów stacjonarnych, takich jak np.: parki lub zabytki techniki. Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody w łączniej wysokości 18.500 zł. – Czytamy na stronie internetowej konkursu.
Uwaga: Na teren piknigu nie dostaniemy się samochodem. Przed wjazdem do wsi znajduje się parking, z którego trzeba przespacerować się około 10 minut.
Portal Lwowek24.pl jest oficjalnym patronem medialnym wydarzenia