Święto Polskiej Wsi w Kotliskach – Dożynki Gminne 2023

Wieś Kotliska stała się niezwykła areną do niezwykłego spotkania z duchem polskiej wsi, bowiem 2 września odbyło się tutaj wyjątkowe święto plonów i szeroko pojętej kultury ludowej, która co prawda na Dolnym Śląsku jest nieco zatarta, jednakże dzięki takim wydarzeniom jak te, które miało miejsce w Kotliskach może się ona nie tylko odrodzić, ale także tworzyć na nowo.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej, koncelebrowanej w intencji plonów i rolników, gdyż dożynki mają również swój element religijnego wydźwięku ze względu na to, iż tradycja tego święta wywodzi się z dziękowania niegdyś Bogom słowiańskim za plony, a współcześnie chrześcijańskiemu Bogu. Dziś czynią to nieliczni, głownie wierzący rolnicy, dlatego zwyczaj ten został połączony z wieloma ingrediencjami o charakterze stricte świeckim, jednakże to co zostało niezachwiane przez wieki to ogromny szacunek do chleba i wszystkich, którzy przyczynili się do jego powstania.
Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie, tęskno mi Panie – w takim tonie pisał Cyprian Kamil Norwid, co pokazuje, iż chleb szanowano w Polsce od wieków.
Dlatego też ceremoniał dożynkowy, jaki odbył się po przejściu korowodu, w którym okazję miały zaprezentować się sołectwa wraz z wykonanymi przez ich mieszkańców wieńcami, bądź koszami dożynkowymi, nastąpiło wręczenie gościom chleba, tradycyjnie wypieczonego z tegorocznych zbiorów. Uroczyste rozdanie uczestnikom kawałków chleba było momentem, który zjednoczył wszystkich obecnych. To gest symboliczny, podkreślający wspólną pracę i trud rolników oraz związane z tym obfite plony, które od wieków były fundamentem polskiej wsi.


Prezentowane wieńce stanowiły prawdziwe arcydzieła rękodzielniczej pracy. Wzięły one udział w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy. Ponadto rozdano także nagrody w konkursie na najpiękniejszą zagrodę wiejską, który po raz pierwszy odbył się w Gminie Lwówek Śląski. Głównym kryterium oceny była wierność tradycji polskiej wsi, co dodatkowo podkreślało znaczenie dziedzictwa kulturowego. Nagrody w konkursie były nie tylko dowodem uznania, ale także zachętą do dalszego zachowywania i pielęgnowania polskich tradycji wiejskich.


W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zwyciężyły następujące sołectwa:
- III Miejsce (300 zł) – Gaszów
- II Miejsce (700 zł) – Włodzice Małe
- I Miejsce (1000 zł) – Skorzynice
Gospodarzem tegorocznych Dożynek była niezastąpiona Pani Sołtys Kotlisk, Stefania Wróblewska. To dzięki jej zaangażowaniu i determinacji uroczystość stała się wyjątkowym wydarzeniem, które na długo pozostanie w pamięci mieszkańców.

Było ciężko, ale daliśmy radę. Trzeba podziękować wszystkim za zaangażowanie, za wspólną pracę, wkład jaki włożyli, bo za to należy podziękować ludziom, nie mnie. Jeden człowiek nie znaczy nic. – mówiła w rozmowie z redakcją lwowek24.pl
W Dożynkach uczestniczyli również przedstawiciele władz samorządowych oraz parlamentarzyści, w tym Poseł Zofia Czernow i Poseł Szymon Pogoda.

Zawsze z wielką przyjemnością przyjeżdżam na dożynki do Lwówka. To jest duża gmina, jest prawie 30 sołectw. Są piękne wieńce dożynkowe, bardzo dużo konkursów i widać wspólnotę tutaj. Prawdziwie świętowanie dożynkowe, które jest tradycją polską, także lubię przyjeżdzać do Lwówka. Każdego roku jest to w innej miejscowości, a w Kotliskach jest bardzo pięknie. – mówiła Poseł Zofia Czernow.
Dożynki Gminne to nie tylko okazja do świętowania, ale także doskonała okazja do promocji lokalnej kultury, tradycji i wartości związanych z dziedzictwem polskiej wsi. Impreza przybrała ludowy charakter, nie tylko dzięki licznej obecności zespołów ludowych, ale także za sprawą zaangażowania samej społeczności wiejskiej w organizację.

Na uznanie zasługują także niezwykłe dekoracje dożynkowe ustawione nie tylko w Kotliskach, lecz także w sąsiednich Rakowicach Wielkich. Zostały wykonane przez członków koła gospodyń wiejskich “EKO Słowianki”. Ich praca była wyrazem miłości do tradycji i piękna polskiej wsi. O czym więcej przeczytasz tutaj.
Z kolei gwiazdą wieczoru podczas dożynek gminnych był Ireneusz Krosny – aktor specjalizujący się w pantomimie komicznej. Posiada on swój własny, niepowtarzalny styl. Podczas swoich występów nie stosuje on makijażu i występuje w czarnym trykocie przy ubogiej scenografii, a treść etiud dotyczy przejawów życia społecznego i towarzyskiego, które okraszone są elementami abstrakcji i absurdu. Zwykle kończą się one zaskakującą pointą i przesłaniem.
Dożynki Gminne w Kotliskach to nie tylko święto plonów, ale również okazja do wspólnego świętowania, integrowania się społeczności i pielęgnowania polskiej tradycji wiejskiej. To wydarzenie, które wyróżnia się swoim unikalnym charakterem i które na pewno jeszcze długo będzie żyć w pamięci mieszkańców Kotlisk oraz wszystkich, którzy mieli przyjemność uczestniczyć w tym niezapomnianym święcie polskiej wsi.
Marcel Wilk
Maciej Huzarewicz