Premier wprowadza drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie Polski

Prezes Rady Ministrów, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2025 r. poz. 194), podpisał zarządzenia dotyczące wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego BRAVO i BRAVO-CRP. Zarządzenia te obowiązują na terenie całego kraju oraz w odniesieniu do polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
Zakres zarządzeń:
- Zarządzenie nr 7 z dnia 28 lutego 2025 roku – wprowadza drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP) na całym terytorium Polski.
- Zarządzenie nr 8 z dnia 28 lutego 2025 roku – wprowadza drugi stopień alarmowy (BRAVO) na całym terytorium Polski.
- Zarządzenie nr 9 z dnia 28 lutego 2025 roku – wprowadza drugi stopień alarmowy (BRAVO) w odniesieniu do polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami Polski.
Wszystkie powyższe zarządzenia obowiązują od 1 marca 2025 roku od godziny 00:00 do 31 maja 2025 roku do godziny 23:59.
Co oznacza stopień alarmowy BRAVO?
Stopień alarmowy BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali i wprowadzany jest w sytuacji zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, gdy jednak nie zidentyfikowano jeszcze konkretnego celu ataku. Ma on charakter prewencyjny i wiąże się z wzmożonymi działaniami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
Stopnie alarmowe CRP – ochrona w cyberprzestrzeni
Stopnie alarmowe CRP odnoszą się do zagrożeń w cyberprzestrzeni. Wprowadzenie stopnia BRAVO-CRP oznacza, że administracja publiczna zobowiązana jest do wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Organy administracji publicznej oraz kierownictwo służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe podejmują w tym czasie szereg działań prewencyjnych, aby zapobiec potencjalnym cyberatakom.
Wspólna odpowiedzialność za bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo w okresie obowiązywania stopnia alarmowego zależy nie tylko od działań odpowiednich służb, ale także od czujności obywateli. Wszelkie niepokojące sygnały należy zgłaszać policji lub Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Warto zachować szczególną ostrożność i stosować się do zaleceń wydawanych przez władze i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.