Pracownicy powojennej służby zdrowia w Lwówku Śl. uhonorowani tablicą i wystawą

27 października 2023 roku to dzień, który na zawsze pozostanie w pamięci społeczności Lwówka Śląskiego. Miasteczko to, stało się świadkiem dwóch wyjątkowych wydarzeń, które oddają hołd i uznanie byłym pracownikom służby zdrowia, którzy w latach powojennych poświęcali się na rzecz innych.

O godzinie 12:00 na budynku dawnego szpitala powiatowego, który obecnie pełni funkcję siedziby starostwa, miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy ku pamięci pracowników służby zdrowia z okresu powojennego. Burmistrz Mariola Szczęsna ufundowała tablicę, by uczcić dziedzictwo tych wyjątkowych osób.

Następnie zgromadzeni mieszkańcy Lwówka Śląskiego i goście udali się do ratusza, gdzie odbyła się specjalna wystawa fotografii oraz sprzętu medycznego i pamiątek po dawnych pracownikach służby zdrowia. Ta niezwykła inicjatywa była rezultatem pracy Krzysztofa Kolarza, Honorowego Obywatela Lwówka Śląskiego i syna Doktora Stanisława Kolarza, który odegrał kluczową rolę w historii służby zdrowia w tym regionie.
Doktor Stanisław Kolarz urodził się 30 kwietnia 1916 roku w Krakowie. Jego droga do zawodu lekarza była pełna wyzwań i determinacji. Ukończył szkołę podstawową i 4 klasy Gimnazjum im. M. Kopernika w Toruniu, a maturę zdał w Gimnazjum im. Stefana Batorego we Lwowie. W mieście tym w 1940 roku uzyskał dyplom lekarza.
Po zakończeniu II wojny światowej i przyjeździe na Ziemie Odzyskane, Stanisław Kolarz osiedlił się jako repatriant w Lwówku Śląskim w ówczesnym woj. wrocławskim. Przez 22 lata swojej kariery pracował tu na różnych stanowiskach. W latach 1945-1949 pełnił funkcję Lekarza Powiatowego w Starostwie Powiatowym i Prezydium Powiatowej Rady Narodowej we Lwówku Śląskim. Przez kolejne lata kontynuował swoją pracę jako lekarz w P.U.B.P. Otrzymał wiele wyróżnień, w tym Złoty Krzyż Zasługi, Medal X-lecia Polski Ludowej oraz Odznakę Honorową III stopnia Polskiego Czerwonego Krzyża. To właśnie Stanisław Kolarz miał być pierwszym lekarzem, który dotarł po wojnie do Lwówka Śląskiego i podjął się niezwykle wymagającego zadania, jakim było odbudowanie tutaj służby zdrowia i zapewnienie opieki medycznej ówczesnym mieszkańcom Lwiego Grodu.

Wystawa, którą możemy podziwiać w ratuszu, była podzielona na cztery części, ukazując różne aspekty pracy służby zdrowia w Lwówku Śląskim w latach powojennych.
- Historie bohaterów: przybliżenie biografii i historii życia kluczowych postaci, które przyczyniły się do tworzenia służby zdrowia w Lwówku Śląskim po wojnie.
- Fotografie i dokumenty: zestawienie archiwalnych fotografii i dokumentów, które ilustrują proces odbudowy, rozwijania infrastruktury medycznej oraz codziennego życia w powojennym Lwówku Śląskim.
- Multimedialne opowieści: prezentacja narracji w formie nagrań audio i video, zawierające relację świadków oraz ekspertów.
- Artefakty medyczne: przedstawienie dawnych narzędzi medycznych oraz sprzętu, którym ówczesni pracownicy służby zdrowia musieli się posługiwać.
Podczas wernisażu, byłym pracownikom służby zdrowia wręczono podziękowania za ich poświęcenie i trud włożony w rozwijanie opieki zdrowotnej w tym regionie. Były one nadawane także pośmiertnie i odebrały je rodziny uhonorowanych pracowników służby zdrowia, którzy już odeszli.


Ponadto Dyrektor Lwóweckiej Biblioteki Publicznej Pani Aleksandra Szymanowicz-Bogdan zaprezentowała książkę pt. “Opowieści przesiane” będącą zapisem rozmowy Urszuli Glensk z nieżyjącym już Profesorem Zbigniewem Rudkowskim, który pracował w Lwówku Śląskim. Można ją wypożyczyć w bibliotece w ratuszu.

Jednymi z elementów uroczystości związanych z otwarciem wystawy w ratuszu była pogadanka Burmistrz Szczęsnej z Inicjatorem projektu Krzysztofem Kolarzem na temat Doktora Stanisława Kolarza oraz wspomnień związanych z Lwówkiem Śląskim, a także projekcja filmu przygotowanego przez Lwowek24.pl będącego zbiorem fragmentów wywiadów z żyjącymi pracownikami lwóweckiej służby zdrowia w latach 1945 – 1967 r.


Ten wyjątkowy dzień w historii Lwówka Śląskiego to dowód na to, że pamięć o tych, którzy pracowali nieustannie, aby zapewnić innym opiekę medyczną, pozostanie żywa przez pokolenia. Hołdujemy ich poświęceniu i oddajemy szacunek za ich trud, który przyczynił się do rozwoju służby zdrowia w naszym regionie.
Nazwiska Pracowników Lwóweckiej Powojennej Służby Zdrowia (lista niepełna)
- prof. Zbigniew Rudkowski – pediatra
- lek. med. Stanisław Kolarz – lekarz powiatowy, ordynator Interny, dyrektor Szpitala (1962-66)
- lek. med. Kazimierz Buławski – ordynator Oddz. Chirurgii, dyrektor Szpitala
- lek. med. Maria Romanowicz – ginekolog, dyrektor Szpitala (1966 – ?)
- lek. med. Danuta Czarnecka
- dr n. med. Tadeusz Wroński – ordynator Oddz. Chirurgii
- lek. med. Zbigniew Burdziński, dyrektor Szpitala .1954 – 1962)
- lek. med. Stefan Lenartowicz
- lek. med. Maciej Kędzierski
- lek. med. Eugeniusz Maciejewski
- lek. med. Alicja Szczepanik – pediatra
- felczer Stanisława Wójcik-Kamińska
- felczer Adam Gawroński
- felczer Edward Siniak
- felczer Leopold Pysz
- dyplomowana pielęgniarka Eufemia Pfeifer
- dyplomowana pielęgniarka Stanisława Nowosad
- pielęgniarka Weronika Gawrońska (siostra Wera)
- pielęgniarka Walentyna Wrońska (siostra Wala)
- położna Helena Skrzypińska
- pielęgniarka Helena Suduł
- pielęgniarka Halina Kaszewska
- pielęgniarka Wanda Koc
- pielęgniarka Bogdana Słomiana
- pielęgniarka Krystyna Śmitkowska (z domu Janicka) – chirurgia
- pielęgniarka Lusia Suchcicka (z domu Błażejewska) – ginekologia
- pielęgniarka Jadwiga Markielewicz
- przełożona pielęgniarka Zofia Sygulska
- pielęgniarka Władysława Kuczwara
- pielęgniarka Aniela Soboń
- pielęgniarka Zofia Kurzawa
- pielęgniarka Janina Jakubowska
- pielęgniarka Leonarda Wencewicz
- pielęgniarka Irena Karasińska
- salowa Szuba – Alicja Szufa (z domu Tomala)
- laborantka, kierownik laboratorium
- Alina Plenko – sekretariat i kadry
- mgr Zofia Lipska – szpitalna apteka
- Franciszek Gładysz – pracownik techniczny
- Czesław Zieliński – kierowca karetki
- pan Pyrka
- Halina Bosak – Sanepid
- Janina Szumowska – kierowniczka wydziału zdrowia
- Janina Szwabowicz – kierowniczka wydziału zdrowia
- Janina Rydzewska – goniec
- Józef Kaliciński – pracownik pogotowia
- Halina Kalicińska – instrumentariuszka na bloku operacyjnym
- Teresa Dziedzińska – dyspozytorka
- Irena Wiśniewska – sanitariuszka
Portal lwowek24.pl był oficjalnym patronem medialnym wydarzeń.
Marcel Wilk
Maciej Huzarewicz