Praca w Szwecji – wszystko co musisz wiedzieć
Polacy mogą wykonywać legalną pracę w Szwecji bez specjalnych zezwoleń od 1 maja 2004 roku, kiedy to kraj ten udostępnił nam możliwość wyjazdów zarobkowych. Szwecja w ostatnich latach zatrudnia dużą liczbę Polaków ze względu na atrakcyjne i dobrze płatne możliwości pracy, jakie oferuje. Duża część naszych rodaków znajduje zatrudnienie w usługach remontowych i budowlanych, a także w produkcji. Pracują tu znakomici inżynierowie z wysokimi stanowiskami, a także osoby bez wysokich kwalifikacji, które po prostu są dobre w budownictwie. Jak wygląda praca w tym kraju? Co z chorobowym i urlopem? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.
Czas pracy w Szwecji
Prawo „Arbetstidslag” określa godziny pracy w Szwecji. Prawo to może być jednak pominięte, jeśli w miejscu pracy podpisano umowę zbiorową. Przestrzeganie prawa jest monitorowane przez Urząd ds. środowiska pracy (Arbetsmiljöverket). Standardowy tydzień pracy w Szwecji trwa 40 godzin. Jeśli wymaga tego charakter pracy, pracownicy mogą pracować do 40 godzin tygodniowo w czterotygodniowym okresie referencyjnym. Istnieją pewne wyjątki od ogólnych zasad dotyczących nadgodzin, które ograniczają pracownika do nie więcej niż 200 godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym. Oprócz limitów określonych w umowie zbiorowej, Occupational Safety and Health Administration może, w niektórych przypadkach, przyznać zwolnienie od wyżej wymienionych zasad, zezwalając na dodatkowe nadgodziny, ale nie więcej niż dodatkowe 150 godzin w roku kalendarzowym. Pracodawca musi powiadomić pracownika z dwutygodniowym wyprzedzeniem o zmianie harmonogramu pracy. Nocny harmonogram nie może przekraczać ośmiu godzin dziennie, przy czym okres rozliczeniowy wynosi cztery miesiące. Przerwy w pracy nie są wliczane do czasu pracy. Pracownikom, którzy pracują w szczególnie trudnych lub niebezpiecznych warunkach pracy, można zapewnić dodatkowe przerwy w pracy oprócz przerwy na posiłek. Pracodawca może uzyskać zwolnienie z niektórych wymienionych tu przepisów za zgodą grupy związków zawodowych, a jeżeli w zakładzie nie działa żadna grupa – po uprzednim zawiadomieniu inspektora pracy.
Urlop wypoczynkowy w Szwecji
Zgodnie z ustawą o urlopach (semesterlagen) pracownicy mają prawo do świadczeń urlopowych. Świadczenia urlopowe składają się z czasu urlopu (semesterledighet), wynagrodzenia za urlop (semesterlön) i dodatku urlopowego (semestertillägg). Ustawa urlopowa określa tylko najbardziej minimalne standardy tych świadczeń. Pracodawcy mogą zaoferować swoim pracownikom lepsze warunki. Pracownik nabywa prawo do urlopu w tzw. roku zarobkowym (intjänandearet) i wykorzystuje go w następnym roku urlopowym (semesteråret), zgodnie z prawem szwedzkim.
Chorobowe w Szwecji
W przypadku choroby pracownik zobowiązany jest poinformować o tym pracodawcę. Pracodawca powinien zostać poinformowany ustnie lub pisemnie. Jeśli choroba trwa dłużej niż siedem dni, pracownik musi przedstawić pracodawcy zwolnienie lekarskie. W szczególnych przypadkach pracodawca może zażądać zwolnienia lekarskiego od pierwszego dnia choroby. Pracownik musi określić zakres, w jakim nie jest w stanie wykonywać pracy. Natomiast wynagrodzenie chorobowe za pierwsze czternaście dni, z wyjątkiem pierwszego dnia (karensdag), pracodawca wypłaca pracownikowi z mocy prawa. Pracodawca musi złożyć wniosek na piśmie.
Jeśli szukasz sprawdzonych ofert pracy w Szwecji sprawdź koniecznie serwis https://www.globelus.pl/oferty-pracy/szwecja