Powiat lwówecki: zagrożenie pożarowe

Wraz ze wzrostem temperatur zwiększa się zagrożenie pożarowe, rośliny wysychają poprzez upał, dzięki czemu ogień lepiej się rozprzestrzenia i zamienia w popiół czasami całe lasy.
W powiecie lwóweckim zaczęło już występować duże zagrożenie pożarowe, cały obszar na mapie zaznaczony jest na czerwono.
W ostatnich latach obserwuje się coraz częstsze występowanie susz na całym świecie. Brak wystarczających opadów deszczu i rosnące temperatury powodują spadek poziomu wód gruntowych i odwodnienie gleby, co prowadzi do wysychania ogromnych połaci ziemi. Ta zmiana klimatyczna przyczynia się do wzrostu zagrożenia pożarowego, ponieważ sucha roślinność staje się łatwopalna i podatna na szybkie rozprzestrzenianie się ognia.
Pożary spowodowane wysokimi temperaturami najczęściej wybuchają w lasach, ze względu na zagęszczenie roślinności – ogień rozprzestrzenia się wtedy z drzewa na drzewo i niezwykle ciężko jest go okiełznać.
Niestety do pożarów w lasach dochodzi również przez nieodpowiedzialne zachowanie człowieka. Szczególnie niebezpieczne jest rozpalanie ognisk w bliskim otoczeniu roślin i miejscach nieosłoniętych od wiatru. Należy pamiętać, iż w lasach i w odległości nie mniejszej niż 100 metrów od granicy lasu obowiązuje zakaz rozpalania ognisk.
Także pozostawienie śmieci i niedopałków prowadzi do pożaru. Pozostawione w lesie szklane butelki, które mocno się nagrzewają i odbijają promienie słoneczne mogą wzniecić ogień.
Nawet używanie pił do drewna może wzniecić pożar, niewykluczone, że w czasie intensywnego tarcia powstaną iskry, które doprowadzą do zapałonu.
Jeśli zauważysz pożar, niezwłocznie poinformuj służby, korzystając z numerów alarmowych: 112 lub 998.
Sytuację pożarową w lasach można śledzić na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa
M. Huzarewicz