Pogórze Izerskie wśród Zielonych Pinezek 2023

W zestawieniu zielonych pinezek 2023 nie znajdziemy popularnych nadmorskich kurortów, Zakopanego, Karpacza czy Krakowa.
To lista miejsc, a właściwie mikroregionów, skierowana do bardziej wymagającego turysty, chcącego odkryć nieoczywiste krajobrazy, kulturę i charakter miejsca, do którego przyjechał.
Osoby takie planują podróże do małych, nieodkrytych przez rzesze ludzi miasteczek, gdzie toczy się spokojne życie mieszkańców, często w zgodzie z naturą.
Zielone pinezki przyznawane są bowiem regionom, gdzie turystyka oparta jest o walory przyrodnicze.
Przykładem takiego miejsca jest Pogórze Izerskie, które otrzymało Zieloną Pinezkę 2023. Przyznawane są one przez portal gdziewyjechac.pl
Mieści się tutaj Park Krajobrazowy Doliny Bobru, w skład którego wchodzi jeden rezerwat przyrody. Osią regionu jest jednak rzeka Kwisa, przepływająca przez warte odwiedzenia miasta takie jak : Gryfów Śląski, Mirsk, Leśna, Lubań czy Nowogrodziec.
Klimat tutaj jest typowo podgórski tzn. łagodniejszy niż w Sudetach, jednak surowszy niż na Nizinie Śląskiej.
W Pogórzu Izerskim wyróżnia się co najmniej 15 mikroregionów takich jak chociażby wyżej wspomniana Dolina Bobru, Niecka Lwówecka, Obniżenie Lubomierskie, Kotlina Mirska…
Pogórze Izerskie to także kilka zamków: Czocha, Gryf, Rajsko i Zamek w Świeciu oraz dwa większe jeziora: leśniańskie oraz złotnickie.
Ponadto ważną atrakcją turystyczną całego regionu jest Zapora Pilichowice.
Warto odwiedzić także stolicę powiatu lwóweckiego, czyli Lwówek Śląski, gdzie obył się pierwszy turniej rycerski w Polsce i gdzie znajduje się najstarszy browar w kraju.
Pogórze Izerskie posiada także własny styl architektoniczny – domy przysłupowe. Prawdopodobnie najstarszym z nich jest ten ze wsi Giebułtów w gminie Mirsk.