Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w powiecie lwóweckim

23 grudnia 2024 roku Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lwówku Śląskim potwierdził pierwsze w historii powiatu lwóweckiego ognisko choroby niebieskiego języka. Informację tę podano po uzyskaniu dodatnich wyników badań dwóch próbek, które zostały przeprowadzone przez Państwowy Instytut Weterynaryjny – PIB w Puławach. Próbki pobrano na terenie gminy Mirsk, a potwierdzone zakażenie dotyczy serotypu 3 wirusa BTV.

Choroba niebieskiego języka to zakaźna, ale niezaraźliwa choroba wirusowa dotykająca głównie przeżuwaczy, takich jak owce, kozy i bydło. Jej nazwa pochodzi od jednego z możliwych objawów – sinicy języka, która występuje w zaawansowanych przypadkach choroby. Wirus przenoszony jest przez owady, głównie muchówki z rodzaju Culicoides. Choroba nie stanowi zagrożenia dla ludzi, ale jej występowanie może powodować znaczne straty w hodowli zwierząt gospodarskich.
Objawy kliniczne mogą obejmować:
- gorączkę,
- obrzęk głowy, warg i języka,
- owrzodzenia w jamie ustnej,
- kulawiznę,
- utratę apetytu i zmniejszenie wydajności produkcyjnej.
Potwierdzenie obecności wirusa BTV serotypu 3 w gminie Mirsk oznacza konieczność wprowadzenia rygorystycznych środków zapobiegawczych. Choroba niebieskiego języka jest objęta obowiązkiem zwalczania, co wiąże się z wprowadzeniem restrykcji dotyczących przemieszczania zwierząt w strefach objętych ryzykiem. Ponadto hodowcy muszą przestrzegać ścisłych zasad bioasekuracji, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.
Ognisko choroby niebieskiego języka w gminie Mirsk to poważne wyzwanie dla służb weterynaryjnych i hodowców. Skuteczne zwalczanie choroby wymaga współpracy wszystkich zainteresowanych stron. Dzięki szybkiemu działaniu oraz zastosowaniu odpowiednich środków zapobiegawczych możliwe jest ograniczenie jej rozprzestrzeniania się i ochrona zdrowia zwierząt gospodarskich w regionie.
Marcel Wilk