Otwarto poradnie mammograficzne w Lwówku Śl. i Lubaniu
Lwówek Śląski i Lubań stały się miejscem znaczącego przełomu w sferze profilaktyki zdrowia kobiet. Dzięki inicjatywie Samorządu Województwa Dolnośląskiego, otwarto nowe poradnie mammograficzne, które nie tylko umożliwią skuteczną profilaktykę, ale także zapewnią dostępność badań przesiewowych w kierunku rozpoznania i leczenia nowotworów piersi. Mammografia jest obecnie uznawana za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet, co czyni tę inwestycję niezwykle ważną dla zdrowia mieszkanek regionu.
Dzięki nakładom w wysokości 5 mln złotych, pozyskanych w ramach środków unijnych REACT-EU, zakupiono najnowocześniejsze mammografy, które będą dostępne w czterech powiatach: lubańskim, lwóweckim, strzelińskim oraz trzebnickim. To ogromny krok w zapewnieniu kobietom możliwości regularnego badania mammograficznego, co znacznie zwiększa szanse na wczesne wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych.
Co ważne, badania te będą finansowane bezpośrednio przez NFZ, dzięki czemu mammografy nie będą obciążać budżetu szpitali. Na badania mammograficzne będzie można zapisywać się już od początku listopada, a pierwsze badania będą wykonywane od połowy przyszłego miesiąca.
6 kwietnia 2023 roku odbyło się znaczące spotkanie informacyjno-organizacyjne, w którym uczestniczyli samorządowcy z powiatu lwóweckiego oraz osoby zaangażowane w służbę zdrowia.
Wśród uczestników znaleźli się Andrzej Kredkowski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, który przewodniczył rozmowom, Daniel Koko – starosta lwówecki, Lesław Krokosz – Wiceburmistrz Lwówka Śląskiego, samorządowcy z okolicznych gmin, radni powiatu lwóweckiego, władze lwóweckiego szpitala oraz pracownicy Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Poruszono wtedy kluczowe kwestie dostępności badań mammograficznych w regionie, a także omówiono plany na przyszłość, o czym więcej przeczytasz tutaj.
Otwarcie poradni mammograficznych w Lwówku Śląskim i Lubaniu stanowi wyraźny dowód na zaangażowanie samorządów lokalnych i regionalnych w walkę z rakiem piersi. To nie tylko inwestycja w sprzęt diagnostyczny, ale przede wszystkim inwestycja w zdrowie i życie kobiet. Dostępność badań mammograficznych w takich lokalizacjach przyniesie korzyści nie tylko w zakresie wczesnej diagnostyki, ale także w zakresie edukacji i profilaktyki przeciwnowotworowej. Dzięki takim inicjatywom możemy mieć nadzieję na zmniejszenie liczby przypadków nowotworów piersi i zwiększenie szans na skuteczne leczenie. To krok w stronę zdrowszej przyszłości dla kobiet na Dolnym Śląsku.
M. Huzarewicz
Fot. Andrzej Kredkowski – Wiceprzewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego / Facebook