O czym warto pamiętać, montując lampy LED w starszych maszynach rolniczych?
Lampy LED są coraz częściej stosowane przy ciągnikach rolniczych. Ich zastosowanie powoli staje się standardem, niezależnie od typu maszyny. Jest to prosty sposób na modernizację i podniesienie poziomu komfortu oraz bezpieczeństwa, szczególnie podczas pracy traktorem po zmroku.
Czy warto stosować oświetlenie LED w starszych maszynach rolniczych?
Lampy ostrzegawcze LED mogą być montowane w większości ciągników starszej produkcji. W niektórych przypadkach można łączyć różne typy oświetlenia, np. konstrukcje LED z oświetleniem ksenonowym lub halogenowym. Należy przy tym pamiętać, żeby wymieniać diody parami, aby obszar przed traktorem był równomiernie oświetlony.
Jest wiele argumentów przemawiających za zastosowaniem oświetlenia LED. Dzięki temu niektóre obszary mogą być znacznie lepiej widoczne, niezależnie od tego, czy jest to strefa bliskiego, czy dalekiego zasięgu. Kolejnym powodem jest możliwość zwiększenia widoczności ciągnika dla innych użytkowników drogi – w tym wypadku najlepszy będzie lampa kogut LED.
Wymiana lampy jest stosunkowo prostą czynnością. W internetowych sklepach rolniczych można znaleźć wiele ciekawych produktów z tej kategorii. Są one dostosowane do maszyn należących do różnych marek. W niektórych przypadkach można znaleźć wskazówki w postaci filmów instruktażowych, objaśniających cały proces wymiany krok po kroku. Warto też skorzystać z fachowego doradztwa pracowników rolniczego sklepu online, w którym dokonujemy zamówienia.
Na co zwrócić uwagę przed instalacją lampy LED do ciągnika?
Przed zakupem lampy zawsze warto sprawdzić, czy jej budowa i parametry są zgodne z obowiązującymi standardami technologicznymi. Do najważniejszych kwestii z tego zakresu zaliczamy:
- odporność na wysokie temperatury, co gwarantuje, że diody LED się nie przegrzewają,
- dobrą izolację przed wilgocią i wnikaniem wody,
- ochronę przed wibracjami.
Warto także pomyśleć o tym, ile miejsca w ciągniku można przeznaczyć na nowy typ oświetlenia, a także sprawdzić metody jego mocowania. Te wskazówki będą przydatne niezależnie od rodzaju podzespołu — dotyczą zarówno elementu, jakim jest lampa, jak i kogut LED. Po instalacji oświetlenie nie powinno kolidować z innymi częściami rolniczymi. Nie może dojść do sytuacji, w której lampa nie pozwala na otwieranie szyb, ponieważ zawadza i blokuje dostęp.
Jak wygląda montaż lamp ostrzegawczych LED w ciągniku?
Jeśli lampy ostrzegawcze LED do maszyn rolniczych posiadają uchwyty dostosowane do różnych otworów w dachu, będą łatwiejsze w montażu. W przypadku ich braku możliwy jest montaż oświetlenia, ale tylko z uwzględnieniem stabilnego dopasowania i braku kolizji z innymi elementami.
Ciągniki posiadają lampy w różnych miejscach: na błotnikach, na dachu i w pobliżu lusterek. Solidne mocowanie jest koniecznością, aby nie doszło do sytuacji ich uszkodzenia w wyniku kontaktu z przeszkodą, np. gałęziami drzew. Warto zadbać, aby miejsce instalacji było pewne i chronione przed wibracjami.
Jednym z problemów, jakie pojawiają się w trakcie instalacji oświetlenia, jest występowania strat w przewodach elektrycznych. Lampy LED działają w zakresie od 10 V – 32 V, jeśli wartość napięcia przekracza te wartości w dolnej lub górnej granicy, to lampa przestanie świecić. Dlatego warto montować przewody w takich miejscach, w których nie występuje ryzyko przebicia.
Materiał sponsorowany