Noc Muzeów 2024 we Wleniu: piękna muzyka i zamek w blasku płomieni
Krajobraz Wlenia kusi o każdej porze dnia i roku. Rozkwitające wiosną Serce Doliny Bobru zyskuje wyjątkową oprawę zachwycającej natury. Szczególne miejsce wśród turystycznych atrakcji okolicy otoczonych urzekającą przyrodą zajmują historyczne obiekty zlokalizowane we Wleńskim Gródku, czyli na zamkowym wzgórzu wyrastającym nad piękną okolicą. I właśnie tam na miłośników spotkań z pasjonującą historią i muzyką w niezwykłej oprawie, czekać będą specjalne wydarzenia przygotowane na tegoroczną Noc Muzeów. W sobotę 18 maja 2024 roku zapraszamy na wieczorny koncert kameralny w zabytkowym belwederze Pałacu Lenno, a po nim na spacer do Zamku Wleń i nocne zwiedzanie ruin słynnej warowni z lampami naftowymi oraz gawędą przy ognisku. Udział w wydarzeniach organizowanych wspólnie przez Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki we Wleniu oraz gospodarzy Pałacu Lenno i Zamku Wleń jest bezpłatny!
Spotkanie z historią we Wleniu warto rozpocząć znacznie wcześniej. Tego dnia już od rana zwiedzać będzie można zabytki, które wieczorową porą zyskają dodatkowe życie. Zwiedzanie Serca Doliny Bobru rozpocząć można od wizyty na zabytkowym rynku malowniczego miasteczka i stąd wybrać się można na niedługi spacer na zamkowe wzgórze, które wiosną tonie w zachwycającej zieleni, pachnie niedźwiedzim czosnkiem i pozwala dotykać niezwykłych dziejów urzekającego miejsca właściwie na każdym kroku.
W programie wycieczki po okolicy, do której znakomitym pretekstem mogą być niecodzienne wydarzenia Nocy Muzeów, warto przewidzieć wcześniejszą nieco wizytę w gościnnym Pałacu Lenno, który przyciąga nie tyko zabytkowym charakterem i historyczną atmosferą, ale i kawiarnią słynącą ze słodkich specjałów…
Więcej o Pałacu Lenno TUTAJ.
Historia na strunach pisana
W sobotę, 18 maja 2024 r. o godz. 18.00 w zabytkowym belwederze znajdującym się tuż obok Pałacu Lenno zabrzmi wspaniała muzyka w wykonaniu zjawiskowego duetu gitarowego Adama i Marka Mikulskich.
W programie kameralnego koncertu zatytułowanego „Historia na strunach pisana” znajdą się m.in. wspaniałe dzieła minionych epok oraz muzyka współczesna z nutą niebanalnego humoru. Obok utworów D. Scarlatti’ego, W.A. Mozarta, F.Chopina i M.D. Pujola w niezwykłych aranżacjach zabrzmią też kompozycje wykonawców koncertu.
Adam i Marek Mikulscy
Rodzinny duet znakomitych gitarzystów, których koncerty są niepowtarzalnym przeżyciem i źródłem wspaniałych wrażeń. Bracia są wybornymi muzykami, obdarzonymi także nietuzinkowym poczuciem humoru. Urodzeni we Wrocławiu, wychowani w Sandomierzu, wyuczeni w Opolu życiem zawodowym i osobistym związani z Żarami (Adam) i Jelenią Górą (Marek).
Absolwenci PSM I i II st. w Opolu w klasach Lucyny Janowskiej i Tadeusza Wybrańca oraz Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie gitary Tadeusza Wybrańca. W latach 1986 – 97 zostali laureatami wszystkich najważniejszych ogólnopolskich i międzynarodowych solowych konkursów gitarowych odbywających się w Polsce, między innymi w Strzelcach Krajeńskich, Żorach, Gdańsku, Krakowie, Tychach oraz Kutnej Horze w Czechach. W sumie zdobyli 15 nagród.
Od 1997 roku, po zdobyciu Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Kameralnych ,,Ghitaralia” w Przemyślu, koncertują w kraju i za granicą, w różnych składach instrumentalnych, wykonując zarówno muzykę wielkich mistrzów jak i swoje autorskie kompozycje. Ta umiejętność łączenia muzyki klasycznej z lżejszym repertuarem – a to wszystko okraszone jeszcze dużą dawką humoru – stała się ich znakiem rozpoznawczym i zjednała im sporą rzeszę sympatyków oraz stworzyła liczną grupę miłośników ich twórczości. Obaj zajmują się też pedagogiką muzyczną.
Jako jedyny polski duet gitarowy dwukrotnie znaleźli się na okładce ogólnopolskiego czasopisma gitarowego „Świat Gitary”.
Jako gitarzyści, kompozytorzy i twórcy aranżacji, mają na swoim koncie koncertową współpracę i nagrania z różnymi wykonawcami, w różnych składach instrumentalnych i z różnym repertuarem.
W dorobku mają też bogaty zestaw własnych płyt z muzyką instrumentalną: ,,Adam i Marek Mikulscy – Guitar Duo” z muzyką romantyczną i współczesną: od J. Brahmsa, poprzez I. Albeniza i S. Joplina, po własne kompozycje, trzy solowe płyty Marka prezentujące twórczość współczesnego kompozytora gitarowego – Mirosława Drożdżowskiego, ,,Mik-s” nagrany w kwartecie instrumentalnym ,, Mikulscy Quartet Będ” – w całości z autorskimi kompozycjami braci Mikulskich, ,,Subiektywnie” – solowa płyta Adama prezentująca XIX i XX-wieczne walce i ballady gitarowe oraz najnowsza – ,,Mikulscy – Truco, czyli duetowo-kwartetowy album zawierająca współczesną muzykę gitarową, m.in. utwory M.D. Pujola, F. Kleynjansa, oraz L. Almeidy.
Więcej informacji na ich temat (aktualności, osiągnięcia, życiorysy artystyczne, zdjęcia i pełna dyskografia) na stronie internetowej TUTAJ.
Wieczorny spacer do Zamku Wleń oraz nocne zwiedzanie ruin warowni z lampami naftowymi i gawędą przy ognisku
Tuż obok Pałacu Lenno znajduje się zabytkowy kościółek św. Jadwigi Śląskiej. I właśnie przy wejściu do tej historycznej świątyni, po zakończeniu koncertu, ok godz. 19.30 czekać będą gospdarze Zamku Wleń, którzy zabiorą chętnych na niezwykły spacer na szczyt zamkowej góry i nocne zwiedzanie najstarszej murowanej warowni na Śląsku w blasku świateł lamp naftowych. Wyprawę poprowadzi wspaniała przewodniczka Katarzyna Kielijańska.
W ruinach słynnego zamku czekać będą na gości opowieści o dziejach okolicy oraz ognisko, przy którym będzie można zasłuchać się w gawędę o wspaniałej historii Wlenia i… upiec kiełbaski, jeśli tylko ktoś przyniesie je ze sobą. O ogniskowy prowiant zadbać trzeba bowiem we własnym zakresie. U zamkowych przewodników zaopatrzyć będzie można się natomiast w lampy naftowe i przy ich blasku zwiedzać warownię. Na nocną wyprawę do zamku trzeba też się odpowiednio przygotować – zadbać o odpowiedni do pogody i pory dnia ubiór oraz latarkę, która na pewno pomoże przy powrocie z zamku w ciemnościach nocy.
Więcej o Zamku Wleń oraz informacje przydatne do przygotowania się do nocnego zwiedzania warowni TUTAJ.
Uwaga! Na specjalne wydarzenia Nocy Muzeów 2024, czyli koncert kameralny w pałacowych murach oraz wieczorny spacer i nocne zwiedzanie Zamku Wleń z gawędą przy ognisku wstęp jest bezpłatny!
NOC MUZEÓW NA ZAMKOWYM WZGÓRZU
Wleński Gródek, sobota 18 maja 2024
PROGRAM
godz. 18.00 PAŁAC LENNO (BELWEDER)
Koncert kameralny
Historia na strunach pisana
w wykonaniu duetu
Adam Mikulski – gitara
Marek Mikulski – gitara
w programie
wspaniałe dzieła minionych epok
oraz muzyka współczesna
z nutą niebanalnego humoru
godz. 19.30 Kościółek św. Jadwigi Śląskiej (start)
Wieczorny spacer do ZAMKU WLEŃ
oraz nocne zwiedzanie ruin słynnej warowni
z lampami naftowymi i gawędą przy ognisku
którą snuć będzie Katarzyna Kielijańska
OKSIT WLEŃ