Narodowe Czytanie w Lubomierzu – XIII edycja w parku miejskim

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja społeczna, której celem jest propagowanie polskiej literatury oraz wzmacnianie tożsamości narodowej. Organizowane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Narodowe Czytanie ma swoje początki w 2012 roku, kiedy to zainicjował je prezydent Bronisław Komorowski. Wydarzenie to zyskało ogólnokrajowy charakter, a każdego roku Polacy z różnych zakątków kraju mają okazję wspólnie odczytywać wybitne dzieła literatury polskiej.

W Lubomierzu również nie zabrakło tej szczytnej inicjatywy. Gminna Biblioteka Publiczna w Lubomierzu, we współpracy z Lubomierskim Centrum Kultury, zorganizowała tegoroczną, XIII edycję Narodowego Czytania. Wydarzenie odbyło się 6 września w malowniczym parku miejskim, który na ten czas zamienił się w przestrzeń dla miłośników literatury.
Tegoroczna edycja skupiła się na jednym z najważniejszych dramatów w polskim kanonie literackim – „Kordianie” Juliusza Słowackiego. Słuchacze mieli okazję uczestniczyć w odczytaniu drugiego aktu tego arcydzieła. Spotkanie rozpoczęła dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, pani Kamila Kiezik-Goździcka, która serdecznie powitała zgromadzonych gości, wprowadzając ich w atmosferę tego wyjątkowego spotkania z klasyką polskiej literatury.
W rolę lektorów wcielili się znani i szanowani mieszkańcy Lubomierza. Akt II „Kordiana” czytali: pani Barbara Bratek oraz panowie Michał Pater, Marek Ciereszko i Artur Grabowski. Do tej zaszczytnej roli zaproszono również młodzież z Zespołu Szkół, która z wielkim zaangażowaniem i profesjonalizmem podjęła się wyzwania. Ich interpretacje utworu Słowackiego spotkały się z ciepłym przyjęciem i uznaniem wśród słuchaczy.


Narodowe Czytanie w Lubomierzu, jak co roku, przyciągnęło licznych uczestników, którzy z zainteresowaniem słuchali wybitnych fragmentów polskiej literatury. Spotkanie to stało się nie tylko okazją do wspólnego czytania, ale także do integracji lokalnej społeczności wokół wartości narodowych i kulturowych, które nieodłącznie wiążą się z polską literaturą.
Takie wydarzenia pokazują, jak ważne jest pielęgnowanie rodzimej tradycji literackiej oraz promowanie jej wśród kolejnych pokoleń. Dzięki inicjatywom takim jak Narodowe Czytanie, polska literatura staje się bardziej dostępna i bliska zarówno młodzieży, jak i dorosłym, przypominając o naszych narodowych korzeniach oraz kulturze, która jest dumą naszego kraju.
Marcel Wilk na podstawie artykułu Jadwigi Sieniuć dla LCK
Jebać te indoktrynacje patriotyczną. słowacki to gówno-wysrewacz górnolotnego bełkotu, jak wszyscy zapijaczeni humaniści. A może by tak zainteresować się mechaniką kwantową?
Literatura to jedna wielka bzdura. Każdy nauczyciel tzw. “języka polskiego” to bezmyślny trybik w machinie patriotycznego ogłupiania.