Lwówek w czasach Konstytucji 3 maja

Jak wyglądał Lwówek Śląski w 1791 roku ?
W czasie gdy w Rzeczypospolitej Obojga Narodów uchwalano pierwszą konstytucję w Europie, Lwówek Śląski znajdował się w granicach Prus. Ówczesny monarcha tego państwa Fryderyk II Wielki kilka razy bywał w naszym mieście. Nocował w nieistniejacym już renesansowym hotelu ,, du Roi”, który znajdował się przy rynku.

Według spisu powszechnego z 1791 roku Lwówek Śląski liczył zaledwie 2619 mieszkańców (461 małżeństw oraz dzieci), co było wynikiem wojny trzydziestoletniej bowiem w 1617 roku miasto liczyło około 6tys. mieszkańców. Mimo to Lwówek, a właściwie Lowenberg bo tak brzmi niemiecka nazwa lwiego grodu, wciąż był znaczącym ośrodkiem miejskim i kulturalnym.
Znajdowały się tu wówczas 282 budynki mieszkalne na terenie samego miasta, oraz 96 na jego przedmieściach. Funkcjonowały 662 gospodarstwa.
Wiadomo również, że w 1791 roku z miasta wyjechało 131 osób.
Z rolnictwa utrzymywało się jedynie 4,7% ludności miasta, dla porównania w większych od Lwówka Gliwicach z rolnictwa utrzymywało się aż 5,2 % ludności miasta.
Z rękodzieła utrzymywało się 61,1% ludności dla porównania w Opolu było to 53, 7% ludności. Świadczy to o tym, iż Lwówek Śląski był miastem mocno rozwiniętym.
W 1791 roku istniała tu manufaktura sukiennicza znacznie napędzająca gospodarkę miasta. Spis wymienia 90 sukienników.
Źródła: Wikipedia.org , Polska-org.pl, Sudety.edu.pl, Jan Kwalak – Ludność Lwówka Śląskiego w świetle spisu ludności z 1791 roku
