Lwówek Śl. – centrum kultury i historii receptą na turystów

Lwówek Śląski prawa miejskie uzyskał w 1217 roku, rozpoczęcie budowy zamku książęcego datuje się na 1140 rok, a osadnictwo na tych ziemiach sięga epoki brązu. Jest to miasto z bardzo bogatą historią, jakiej inne miejscowości mogą nam pozazdrościć, dlatego też aż prosi się, aby w Lwówku Śląskim powstało centrum kultury i historii, w którym oprócz biblioteki, a właściwie dużej i przytulnej czytelni, do której chętnie przychodziliby mieszkańcy, kina i innych tego typu miejsc powinno znajdować się muzeum z prawdziwego zdarzenia, gdzie turyści będą mogli zapoznać się z dziejami lwiego grodu poczynając od plemienia Bobrzan, przechodząc przez bitwy nad Bobrem, kończąc na współczesności. Muzeum to powinno zawierać nie tylko liczne zbiory, lecz także wystawy interaktywne, aby obcowanie z historią Lwówka Śląskiego było czymś naprawdę namacalnym. Ponadto spora część takiego muzeum powinna być poświęcona Agatom – w końcu Lwówek Śląski to Agatowa Stolica Polski, jednak można odnieść wrażenie, że jest nią jedynie podczas trwania Lwóweckiego Lata Agatowego. Nic poza niewielką wystawą interaktywną w ratuszu, ławką stylem nawiązującą do agatów i Agatową Kamienicą nie przypomina turyście, iż znajduje się w Agatowej Stolicy Polski. Mam nadzieję, że to się zmieni i Lwówek będzie wykorzystywał agaty do promocji podobnie jak sąsiedni Bolesławiec wykorzystuje ceramikę.
Lwówek Śląski był niegdyś jednym z ważniejszych ośrodków miejskich na Śląsku, to tutaj znajduje się prawdopodobnie najstarszy browar w Polsce, ale to nie wszystko, bowiem w Lwówku Śląskim odbył się pierwszy turniej rycerski w kraju. Gdy odwiedzamy Malbork, możemy zrobić sobie zdjęcie z osobami przebranymi za rycerzy itd. W Lwówku jedynym nawiązaniem do kultury rycerskiej jest nazwa jednej z restauracji, a szkoda bo to kolejny motyw oprócz agatów, o który możnaby było oprzeć promocję miasta.
Budowa nowych parkingów, przebudowa ulic i rewitalizacja zabytków to krok w dobrą stronę, za który władze gminy należy pochwalić, ale trzeba zrobić coś, żeby turysta chciał tutaj przyjechać i te zabytki obejrzeć, a potem żeby mógł w jednym miejscu poznać ich historię i poczuć kulturę Lwówka Śląskiego, dlatego trzeba postawić na promocję oraz zainwestować w centrum kultury i historii. Miejmy nadzieję, że w przyszłości w budżecie gminy znajdą się na to odpowiednie środki i Lwówek będzie mógł jeszcze mocniej się rozwijać.
Dziś zdecydowana większość turystów nie szuka agatów i starych dzbanków na półkach muzeum ale atrakcji aktywnego wypoczynku. Ścieżki rowerowe, biegowe, szlaki spacerowe fajne punkty widokowe i imprezy plenerowe ale inne od koncertów z muzyką klasyczną którą Lwówecki Dom Kultury ciągle organizuje dla seniorów jakby nie było innych mieszkańców