Lwóweccy policjanci ostrzegają przed oszustami na kwaterę w górach

Zima to magiczny okres, pełen świątecznej atmosfery i możliwości ucieczki od codziennego zgiełku. Wiele osób decyduje się na wyjazdy w góry podczas Świąt, Sylwestra czy ferii zimowych. Zanim jednak zanurzymy się w malowniczych krajobrazach gór, warto zachować szczególną ostrożność przy rezerwacji noclegu. Coraz częściej bowiem dochodzi do oszustw związanych z fałszywymi ofertami miejsc noclegowych online.

Portale aukcyjne i strony internetowe przepełnione są kuszącymi ofertami, prezentującymi atrakcyjne lokalizacje, niskie ceny, oraz zachwycające zdjęcia apartamentów czy domków w górach. Niestety, nie wszystko, co błyszczy, jest złotem, a niektóre z tych propozycji okazują się być pułapkami na naiwnych turystów.
Typowe oszustwa polegają na umieszczaniu fałszywych ogłoszeń o noclegach w popularnych regionach górskich, takich jak Karkonosze. Oszuści prezentują nieistniejące obiekty noclegowe, oferując fantastyczne warunki za cenę, która wydaje się być zbyt korzystna, by była prawdziwa. Aby uniknąć tego rodzaju nieprzyjemności, warto podjąć kilka środków ostrożności.
W dzisiejszym cyfrowym świecie, w którym wiele transakcji odbywa się online, ochrona przed oszustwami staje się priorytetem. Zachowanie zdrowego rozsądku, korzystanie z renomowanych portali rezerwacyjnych i sprawdzenie opinii innych podróżnych to kluczowe kroki, które pomogą nam uniknąć pułapek oszustów i cieszyć się zimowym wypoczynkiem w górach bez obaw o utratę pieniędzy i szansę na udane święta czy ferie.
Rady od policjantów, jak uchronić się przed oszustami.
- Osoba, która zauważy, że zdjęcia lub inne dane jej pensjonatu, domku, apartamentu itp. zostały „skradzione” i znajdują się na innej stronie oferującej noclegi, powinna po uprzednim zabezpieczeniu dowodu (print screen, wydruk), niezwłocznie interweniować u administratora strony celem zablokowania takiego ogłoszenia, następnie złożyć stosowne zawiadomienie na Policji.
- Nie zostawiajmy załatwiania spraw związanych z rezerwacją noclegu na ostatnią chwilę – działanie w pośpiechu nie sprzyja zachowaniu ostrożności.
- Nie dajmy się nabrać na super okazje cenowe. Porównajmy cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji – tzw. super okazje powinny wzbudzić podejrzenia.
- Decydując się na konkretną lokalizację, sprawdźmy, czy domek, pensjonat, kwatera faktycznie istnieje. Postarajmy się zebrać na temat tego obiektu jak najwięcej informacji. Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu – w przypadku oszustwa są one spreparowane – zasięgnijmy opinii z innych miejsc. Jeżeli w ogłoszeniu podano bardzo mało informacji np. tylko numer telefonu komórkowego, to już powinno wzbudzić naszą czujność. Im ogłoszenie bardziej „anonimowe”, tym bardziej podejrzane.
- Sprawdźmy, czy istnieje podany adres, ponieważ zdarza się, że ogłoszenie dotyczy ulicy, bądź adresu, którego nie ma. Tutaj pomocne mogą się okazać narzędzia internetowe umożliwiające lokalizację adresu.
- Dokładnie sprawdźmy dane obiektu.
- Jedźmy w miejsce polecone przez znajomych lub inne osoby, które już tam były.
- Zaliczkę wpłacajmy na konto bankowe, każda propozycja przelania pieniędzy za pomocą alternatywnych form, firm pośredniczących, powinna wzbudzić nasze podejrzenia.
- Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Opór w wystawieniu dokumentu powinien wzbudzić nasze podejrzenia co do uczciwości oferty.
- Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno te, które wysyłaliśmy, jak i te, które otrzymaliśmy.
Marcel Wilk