Lubomierz: Wernisaż z historią w tle. Otwarto wystawę o niezwykłym muzeum z Warszawy

Wczoraj, 23 kwietnia, punktualnie o godz. 17:00 w gościnnych murach Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu odbył się uroczysty wernisaż wystawy pt. „Pamiętając Muzeum Przemysłu i Rolnictwa 1875–1951”. Wydarzenie zgromadziło mieszkańców regionu, przedstawicieli lokalnego samorządu oraz miłośników historii i sztuki.

Wystawa w wyjątkowo interesujący sposób ukazuje działalność jednego z najważniejszych muzeów przełomu XIX i XX wieku. Ekspozycja prowadzi zwiedzających przez różnorodne obszary aktywności tej instytucji – od działalności społeczno-kulturalnej, przez edukacyjną i wydawniczą, po naukową, muzealną, a nawet komercyjną. Prezentowane są zarówno archiwalne ilustracje z epoki, jak i współczesne fotografie ocalonych eksponatów.


Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie Muzeum Przemysłu i Rolnictwa miało niebagatelny wpływ na rozwój wielu dzisiejszych instytucji kultury i nauki. Jego przestrzenie edukacyjne były również miejscem, gdzie swoje pierwsze kroki w świecie nauki stawiała Maria Skłodowska-Curie. Obecnie w budynku dawnego muzeum, przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie, swoją siedzibę ma Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Organizatorzy zapowiadają, że wystawa ta to dopiero początek nowego, artystycznego rozdziału w historii Lubomierza.

– Chcemy, aby w tym miejscu, raz na miesiąc, pojawiała się nowa wystawa, nowa ekspozycja. To miejsce dla malarzy, dla fotografów, dla wszystkich tych, którzy będą chcieli pochwalić się swoimi pracami przed szerszą publicznością. I również miejsce dla państwa – żebyście mogli przyjść, obejrzeć dzieła naszych lokalnych artystów – do czego namawiam i zachęcam – mówił podczas otwarcia Dyrektor LCK, Bartosz Kuświk.
Wydarzenie nie odbyłoby się bez zaangażowania pana Jacka Żukowskiego z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, przy współpracy z Gminą i Miastem Lubomierz oraz Lubomierskim Centrum Kultury.


Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 31 maja i znajduje się na pierwszym piętrze Lubomierskiego Centrum Kultury. To wyjątkowa okazja, by na własne oczy zobaczyć historię instytucji, która nie tylko dokumentowała rozwój polskiego przemysłu i rolnictwa, ale również inspirowała pokolenia naukowców, twórców i społeczników.



Marcel Wilk
W końcu coś ruszyło w Lubomierzu, a z zapowiedzi wynika, że takich wydarzeń będzie znacznie więcej.