Lubomierz upamiętni więźniów obozu Auschwitz zabitych w Milęcicach

Rada Miejska Gminy Lubomierz podjęła uchwałę w sprawie upamiętnienia więźniów niemieckiego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau, którzy zostali zamęczeni i zamordowani na terenie Arbeitslager Geppersdorf w miejscowości Milęcice podczas Marszu Śmierci w 1945 roku. W uchwale wyrażono pozytywną wolę upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń, planując umieszczenie tablicy informacyjno-upamiętniającej na nieruchomości nr 85/12 w obrębie 0005 Milęcice.

Marsz Śmierci, który odbył się na początku 1945 roku, był jednym z najtragiczniejszych momentów II wojny światowej. Więźniowie niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau zostali zmuszeni do wzięcia udziału w brutalnym marszu, który miał na celu ich przeniesienie do innych obozów, w tym Gross-Rosen. Był to jeden z największych marszów śmierci na ziemiach polskich. Więźniowie maszerowali przez 63 kilometry w ekstremalnych warunkach, a ich celem był Wodzisław Śląski, skąd transportem kolejowym zostali przewiezieni w stronę Rzeszy, aby trafić do obozów na Morawach i w Austrii, w tym Mauthausen-Gusen.
“Do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy o ile ustawy nie stanowią inaczej. Rada Miejska Gminy Lubomierz podejmuje Uchwałę w sprawie upamiętnienia więźniów niemieckiego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau zamęczonych i zamordowanych na terenie AL Geppersdorf w miejscowości Milęcice podczas Marszu Śmierci w 1945 roku. Z inicjatywą wystąpił Instytut Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu, Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa.“
Oboz Geppersdorf w Milęcicach
Po przejściu przez Wodzisław Śląski, więźniowie kontynuowali swoją morderczą wędrówkę przez Śląsk, a jednym z miejsc, do którego dotarli, były Milęcice. W okresie przełomu stycznia i lutego 1945 roku na terenie tej miejscowości założono filię obozu koncentracyjnego Gross-Rosen – Arbeitslager Geppersdorf. W ciągu kilku miesięcy funkcjonowania obozu w Milęcicach przetrzymywano około 280 więźniów, którzy byli wykorzystywani do pracy przymusowej. Oboz funkcjonował aż do wyzwolenia przez wojska radzieckie w maju 1945 roku.

Z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu, Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa, Rada Miejska Gminy Lubomierz podjęła uchwałę mającą na celu upamiętnienie tych tragicznych wydarzeń. W uzasadnieniu uchwały zaznaczono, że “Marsz śmierci z obozu zagłady Auschwitz-Birkenau do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen był największym na ziemiach polskich. Odbywał się na 63 kilometrowej trasie z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego. Następnie z Wodzisławia Śląskiego transportem kolejowym w otwartych wagonach węglowych w okresie ostrej zimy kierowano więźniów w głąb Rzeszy w stronę Moraw i Austrii m.in. do obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Pozostali więźniowie wyruszyli do obozu Gross-Rosen i dalej w kierunku południowo-zachodnim. Marsz 3000 więźniów wyruszył 18 stycznia 1945 roku z Gliwic m.in. przez Kłodzko, Jelenią Górę, Świeradów Zdrój, Gryfów Śląski i dotarł do Milęcic. Na przełomie stycznia i lutego 1945 roku założono Arbeitslager Geppersdorf, filię obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Do Milęcic dotarło około 280 więźniów. Obóz funkcjonował do 9 maja 1945 r.”
Marcel Wilk