Lubomierz: Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Data ta, choć początkowo uchwalona 23 kwietnia 1937 roku, przestała być świętem narodowym w 1945 roku, kiedy została zniesiona przez Krajową Radę Narodową. Dopiero w 1989 roku, po transformacji ustrojowej, przywrócono jej status święta państwowego. Dziś 11 listopada jest dniem wolnym od pracy, a w całym kraju organizowane są liczne uroczystości patriotyczne.
Również gmina Lubomierz z zaangażowaniem uczestniczy w obchodach tego wyjątkowego dnia. W różnych miejscowościach odbywają się wieczory patriotyczne, podczas których mieszkańcy spotykają się, by wspólnie śpiewać, rozmawiać o historii oraz pielęgnować pamięć o tych, którzy walczyli o wolność.
Obchody rozpoczęły się 9 listopada w świetlicy wiejskiej w Radoniowie, gdzie zorganizowano wieczór patriotyczny. W trakcie wydarzenia dzieci i młodzież przygotowały wzruszające występy, wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne, a spotkanie zakończono słodkim poczęstunkiem. Z kolei Koło Gospodyń Wiejskich „Pławnianki” zaprosiło mieszkańców Pławnej na „Wieczór pieśni i wierszy patriotycznych oraz seans filmowy”. Wydarzenie przyciągnęło wielu mieszkańców, a Burmistrz Mariusz Warowy nie krył wzruszenia, komentując: „Było niezwykle patriotycznie, wzruszająco, pięknie! Dziękuję za zaproszenie”.
W samym Lubomierzu obchody 11 listopada rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Maternusa, którą celebrował ksiądz Marek Suchecki. W nabożeństwie uczestniczyły poczty flagowe z przedstawicielami lokalnych organizacji oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy. Po zakończeniu mszy, ksiądz proboszcz poświęcił nowy samochód Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubomierzu, wyposażony w drona z termowizją i torbę medyczną. Ten niezwykły pojazd, Mazda B2500 Pick Up, został sfinansowany z prywatnych środków strażaków OSP, którzy nie pobierają wynagrodzenia za udział w akcjach ratowniczych. Auto będzie wspierało strażaków w działaniach ratunkowych, w tym w poszukiwaniach zaginionych osób oraz rozpoznaniu trudnodostępnych terenów.
Dalsze obchody przeniosły się pod „Pomnik Pamięci tych, którzy przynieśli Wolność” w parku miejskim. Zgromadzeni mieszkańcy wspólnie odśpiewali Hymn Państwowy. Następnie głos zabrał Burmistrz Gminy i Miasta, Mariusz Warowy, który powiedział:
„Dzisiaj, w dniu 11 listopada, spotykamy się, aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości – dzień, który przypomina nam o wartościach, za które walczyli nasi przodkowie. Pamięć o ich ofierze i miłości do Ojczyzny jest naszą wspólną odpowiedzialnością. To dzięki ich odwadze i determinacji możemy dziś cieszyć się wolnością i budować przyszłość dla kolejnych pokoleń. Dlatego dzisiaj, oddając hołd tym , którzy poświęcili swoje życie, z wdzięcznością pochylamy głowy i myślimy o Polsce, o której marzyli.
Niech ten dzień przypomina nam, jak ważna jest jedność, wzajemny szacunek i wspólna troska o naszą ojczyznę. Razem możemy zbudować Polskę silną i sprawiedliwą, którą zostawimy naszym dzieciom i wnukom. Dziękuję za Waszą obecność i życzę nam wszystkim, abyśmy w codziennym życiu zawsze pamiętali o wartościach, które przyświecały twórcom naszej niepodległości”.
Spotkanie, prowadzone przez Michała Patera i przygotowane przez Lubomierskie Centrum Kultury, było pełne wzruszeń, wspomnień i wdzięczności wobec tych, którzy oddali życie za wolność naszej Ojczyzny.
Marcel Wilk na podstawie artykułu Jadwigi Sieniuć