Logistyka 4.0 — szanse i wyzwania dla nowoczesnych magazynów
Intensywny rozwój e-commerce, rosnące potrzeby klientów oraz zwiększanie się wpływów cyfrowych technologii na biznes wpłynęły na konieczność ulepszania łańcucha dostaw tak, by nie odbiegał od współczesnych standardów i umożliwiał efektywne konkurowanie z innymi dostawcami. Transformacja, którą mogliśmy obserwować na przestrzeni ostatniej dekady, przyniosła nam nowy sposób patrzenia na organizację procesów logistycznych. To właśnie innowacje i rewolucyjne zmiany, które dokonały się w tym czasie, kryją się pod pojęciem logistyki 4.0. O tym, co konkretnie oznacza ten termin, a także, z jakimi szansami i wyzwaniami spotykają się firmy wchodzące w ten etap rozwoju, opowiadamy poniżej.
Co to jest logistyka 4.0?
„Logistyka 4.0” to pojęcie wywodzące się z koncepcji przemysłu 4.0 — nowoczesnego oblicza tej dziedziny, wykształconego na przestrzeni ostatniej dekady. Terminem logistyki 4.0 określa się nowy etap w rozwoju logistyki, którego cechami charakterystycznymi są:
- zbieranie, przetwarzanie i wykorzystywanie dużej ilości danych (big data), używanych do poprawiania efektywności działalności i sprawowania lepszej kontroli nad łańcuchem dostaw,
- digitalizacja i automatyzacja obecna w wielu obszarach logistyki (m.in. oprogramowanie magazynowe, systemy sprawowania kontroli nad urządzeniami i procesami)
- innowacyjność, stałe poszukiwanie lepszych i wydajniejszych rozwiązań, zwykle wykorzystujących rozmaite rodzaje cyfrowych technologii.
Taki obraz logistyki obecnie nie jest już odległą perspektywą — powoli staje się teraźniejszością. Niektóre rozwiązania charakterystyczne dla tego podejścia są na co dzień stosowane nie tylko przez największe firmy, lecz również małe i średnie przedsiębiorstwa. Nowoczesne magazyny na wynajem można znaleźć już w każdym zakątku naszego kraju. Takie obiekty buduje na przykład deweloper Panattoni, od niemal 20 lat działający na polskim rynku. Powierzchnie magazynowe na wynajem w województwie gdańskim można znaleźć na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl/znajdz-nieruchomosc?region=west-pomeranian
Logistyka 4.0 — szanse dla przedsiębiorców
Logistyka 4.0 i charakterystyczne na niej rozwiązania pozwalają firmom działać szybciej, wydajniej i z dużo większą dokładnością. Dla przedsiębiorstw jest to szansa na:
- skrócenie czasu dostaw — w magazynach i transporcie stosuje się rozwiązania z zakresu automatyki czy zdalnego lub autonomicznego sterowania, dzięki czemu takie etapy łańcucha dostaw jak rozładunek i załadunek, rozmieszczanie towarów w przestrzeni składowania lub kompletacja zamówień mogą przebiegać dużo szybciej, finalnie skracając czas realizacji dostawy.
- lepszą kontrolę nad procesami logistycznymi — możliwość łatwego zbierania i przetwarzania dużej ilości danych pozwala precyzyjnie określać wydajność poszczególnych procesów, lepiej identyfikować wąskie gardła i znajdować sposoby na ich optymalizację. Dzięki niej można również unikać marnowania zasobów czy pomyłek w zamówieniach.
- przygotowanie firmy na przyszłość — dostosowywanie się do nowoczesnych standardów jest konieczne dla efektywnego działania nie tylko obecnie, ale i w kolejnych latach. Zadbanie o wdrażanie rozwiązań z zakresu logistyki 4.0 pozwala lepiej przygotować działalność na przyszłość.
Logistyka 4.0 — wyzwania dla firm
Technologiczna, cyfrowa transformacja w logistyce niesie ze sobą także wiele wyzwań. Wśród nich wymienić można:
- koszty wdrożenia nowoczesnych rozwiązań — zbudowanie wydajnego systemu zarządzania logistyką wymaga zainwestowania wielu środków w urządzenia, oprogramowanie i zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników.
- dbanie o sprawne działanie złożonych systemów i nowoczesnej infrastruktury — im bardziej zaawansowany jest proces lub urządzenie wykorzystywane w nowoczesnej logistyce, tym trudniejsze są one we wdrożeniu, zarządzaniu i konserwacji.
Artykuł Sponsorowany