Kuba Horbanowicz z SP 1 w Lwówku Śl. finalistą genealogicznego konkursu

15 września był dniem, na który wielu młodych uczestników z całej Polski czekało z niecierpliwością. W Muzeum Miasta Łodzi odbył się finał drugiej edycji konkursu genealogicznego “Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”, który stanowił nie tylko okazję do uhonorowania wyjątkowych uczniów, ale także przegląd fascynującej podróży w głąb historii własnych rodzin.

Konkurs skierowany był do uczniów klas 4-7 szkół podstawowych i przyciągnął on uwagę blisko 250 młodych genealogów z całego kraju. Ich zadaniem było odkrycie korzeni swoich rodzin i opisanie historii, która tkwi w ich własnych genealogicznych źródłach. To wyjątkowe wyzwanie dało im szansę spojrzenia na przeszłość swoich przodków i odkrycia fascynujących opowieści o losach swoich rodzin.
Na uroczystości obecni byli nie tylko uczestnicy i ich rodziny, ale także ważne osobistości. Nagrody laureatom wręczali Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych oraz Sekretarz Stanu, pełnomocnik rządu do spraw rozwoju i umiędzynarodowienia edukacji i nauki. Była to chwila, którą zapewne uczestnicy konkursu będą pamiętać przez długi czas.
Kapituła Konkursu, składająca się z przedstawicieli Archiwów Państwowych oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, miała niełatwe zadanie wyłonienia najlepszych prac spośród wielu utalentowanych uczestników. Przy ocenie prac brano pod uwagę nie tylko dokładność genealogicznych badań, ale także inwencję twórczą, sposób wykorzystania materiałów archiwalnych oraz liczbę odnalezionych pokoleń.
Jednym z wyróżnionych uczestników konkursu jest Kuba Horbanowicz, uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Lwówku Śląskim. Jego praca zachwyciła kapitułę konkursu i zasłużenie zdobyła wyróżnienie. To dowód na to, że młodzi ludzie mają niesamowity potencjał i pasję do badania historii swoich rodzin oraz kulturowego dziedzictwa.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu za ich zaangażowanie i pasję w odkrywaniu własnych korzeni. Dzięki takim inicjatywom młodzi ludzie uczą się cenić historię i dziedzictwo swojej rodziny, co stanowi niezwykle ważny element edukacji i kształtowania tożsamości narodowej. Niech ta inicjatywa będzie inspiracją dla kolejnych pokoleń młodych genealogów i badaczy historii rodzin.
Marcel Wilk