Kiedyś wielki lwówecki gmach, teraz nie ma po nim śladu, ale można go zobaczyć w skali 1:50
W tętniącym życiem mieście, gdzie współczesność splata się z historią, czasem odkrycie zapomnianej architektonicznej perełki staje się podróżą w głąb minionych epok. Zapraszamy do odwiedzenia Placówki Historyczno-Muzealnej, gdzie na wystawie prezentowany jest model nieistniejącego już gmachu „Boberhaus”, wybudowanego według projektu architekta Hansa Poelziga.
Hans Poelzig, wykładowca Wrocławskiej Akademii Sztuki i dyrektor Państwowej Akademii Sztuk i Rzemiosła Artystycznego. Jego talent i wizja zachwycały nie tylko współczesnych, ale i następne pokolenia. To właśnie Poelzigowi zawdzięczamy wiele zabytkowych budynków, których dziedzictwo kontynuuje po dziś dzień.
Model „Boberhaus”, choć nieistniejący już w rzeczywistości, ożywa na nowo dzięki pracy pana Bernda Sonsalli, pasjonata modelarstwa architektonicznego. Od 30 lat poświęca się on tworzeniu miniatur w skali 1:50, dbając o najmniejsze detale. Jego modele powstają na podstawie oryginalnych projektów architektonicznych i precyzyjnej dokumentacji fotograficznej, co gwarantuje ich wierność w odwzorowaniu historycznych budowli.
Przyglądając się miniaturze „Boberhaus”, trudno oprzeć się wrażeniu, że przenosimy się w czasie do epoki, gdy ten gmach dumnie wznosił się w lwóweckim krajobrazie. Szczegółowe odtworzenie wnętrz, a także zainstalowane oświetlenie wewnętrzne, sprawiają, że model ten nabiera wyjątkowego blasku, tworząc niepowtarzalny klimat dawnej świetności.
Wystawa miniatury „Boberhaus” jest nie tylko podróżą w czasie, ale i zaproszeniem do refleksji nad przemijaniem i wartością dziedzictwa kulturowego. Niezliczone godziny pracy włożone w stworzenie tego dzieła sztuki pozwalają nam docenić nie tylko talent artystyczny, lecz także pasję i oddanie twórcy.
Miniatura „Boberhaus” została uroczyście otwarta dla publiczności 8 maja br. w dawnej Sali Ławy Sądowej, położonej na piętrze lwóweckiego ratusza. Zachęcamy do odwiedzenia wystawy, która będzie czynna do września 2024 r. w godzinach pracy Placówki Historyczno-Muzealnej. Serdecznie zapraszamy w imieniu Lwóweckiej Biblioteki Publicznej, abyście razem z nami odkryli tajemnice tej niezwykłej miniatury i poznali historię, która tkwi w każdym detalu.
Marcel Wilk
Przypominam, że w budynku tym siedzibę miała nazistowska organizacja.