Kiedy warto stosować mleko bez laktozy u niemowlaka?

Często podejrzewa się, że przyczyną problemów trawiennych u niemowlaka jest nietolerancja laktozy. Laktoza to cukier naturalnie występujący w różnych ilościach w mleku kobiecym oraz mleku innych ssaków, w tym krowim. Aby został on strawiony, niezbędny jest enzym – laktaza. U niektórych niemowląt, jego poziom może być niewystarczający, co prowadzi do trudności w trawieniu laktozy do galaktozy i glukozy. Jak objawia się nietolerancja laktozy? Kiedy warto rozważyć stosowanie mleka bez laktozy u niemowlęcia?
Objawy nietolerancji laktozy u niemowląt
Nietolerancja laktozy dotyczy zarówno dzieci karmionych mlekiem matki, jak i mieszanką mlekozastępczą. Objawy mogą być różnorodne, nie zawsze specyficzne. Pojawiają się zwykle po spożyciu mleka. Mowa tutaj m.in. o:
- Wzdęciach brzucha i gazach, co jest wynikiem fermentacji niestrawionej laktozy w jelitach,
- Bólach brzucha i kolkach – niemowlę pręży się, może być niespokojne, płaczliwe i mieć trudności z uspokojeniem
- Biegunkach – często oddawane luźne, wodniste stolce, o kwaśnym zapachu i zmienionym zabarwieniu (np. zielonym),
- Wysypki i problemy skórne – nietolerancja laktozy to nie tylko zaburzenia gastryczne, mogą pojawić się także zmiany skórne, chociaż rzadziej.
W przypadku wystąpienia wspomnianych symptomów należy skonsultować się z pediatrą, który może zalecić przeprowadzenie testów diagnostycznych i ewentualną zmianę diety. Nie należy na własną rękę zmieniać dziecku pokarmu czy wprowadzać diety eliminacyjnej u przyszłej mamy.
Jakie mleko bez laktozy dla niemowląt?
Na rynku dostępne są:
- Mleko modyfikowane bez laktozy (mleko modyfikowane bez laktozy – Apteka dla Rodziny)- do postępowania dietetycznego przy objawach nietolerancji laktozy i biegunce,
- Mleko modyfikowane na bazie mleka krowiego o obniżonej zawartości laktozy– typu comfort,
- Mleko kozie (mleko kozie modyfikowane – aptekadlarodziny.pl)- stanowi alternatywę dla dzieci z nietolerancją laktoz, ponieważ zawiera jej mniejszą ilość.
Kiedy występuje konieczność stosowania mleka bez laktozy lub preparatów z ograniczoną zawartością składnika? Przyczyny nietolerancji mogą być różne, dwa główne rodzaje to:
- Pierwotna nietolerancja laktozy – choroba rzadka u niemowląt, zazwyczaj pojawia się w późniejszych latach życia.
- Wtórna nietolerancja laktozy – częstsza u niemowląt, wynika z uszkodzenia ściany jelita (np. w wyniku infekcji). W takim przypadku produkcja laktazy jest ograniczona, co skutkuje problemami trawiennymi. Zwykle ustępuje ona po wyleczeniu pierwotnej przyczyny uszkodzenia jelit, dlatego w wielu przypadkach wymagane jest jedynie czasowe stosowanie mleka bez laktozy.
Laktoza to ważny składnik energetyczny, który także wspiera rozwój flory bakteryjnej w jelitach. Naturalnie występuje też w mleku kobiecym. Dlatego większość mieszanek mlekozastępczych, również tych dla wcześniaków (sprawdź: mleko dla wcześniaków w ofercie Apteki dla Rodziny), zawiera ją w swoim składzie. Przewód pokarmowy dziecka po porodzie nie jest w pełni rozwinięty, stopniowo kształtuje się wiele jego elementów i funkcji. Stąd też małe dzieci cierpią na problemy z brzuszkiem. Laktoza, jest jednym z czynników często podejrzewanych o generowanie zaburzeń trawiennych u malucha. Czy słusznie? O tym zawsze powinien decydować lekarz, aby nie odbierać maluchowi ważnego składnika w diecie.
Artykuł sponsorowany