Jakie zastosowanie ma wełna szklana?
Wełna szklana to materiał od dawna wykorzystywany w budownictwie. Znajduje zastosowanie zarówno przy budowie obiektów mieszkalnych, jak i budynków użyteczności publicznej. Stanowi silną konkurencję dla styropianu i innych materiałów izolacyjnych, ze względu na swoje dobre parametry izolacyjności termicznej i akustycznej. Poznajmy bliżej jakie zastosowanie ma wełna szklana.
Zastosowanie wełny szklanej w ocieplaniu elewacji
Jedno z najbardziej popularnych zastosowań wełny szklanej to ocieplanie elewacji zewnętrznej budynków. W taki sposób izolowane są często domy jednorodzinne. Wszystko przez to, że wełna szklana charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (na poziomie 0,032-0,045 W/mK), a zatem skutecznie zapobiega ucieczce ciepła z wnętrza budynku i tym samym pozwala zmniejszać wydatki na ogrzewanie. Takiemu wykorzystaniu wełny szklanej sprzyja także to, iż jest paroprzepuszczalna. Jej luźna struktura pozwala na swobodną cyrkulację powietrza, przez co para wodna nie gromadzi się wewnątrz budynku, co mogłoby powodować rozwój mikroorganizmów na elewacji.
Wełna szklana dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/welna-szklana-welna-mineralna/welna-szklana
Wykorzystanie wełny szklanej w ocieplaniu podłóg i ścian
Wełna szklana dobrze sprawdza się też w izolacji lekkich podłóg. Wszystko przez to, że charakteryzuje się lekkością i elastycznością, przez co nie obciąża znacznie konstrukcji, a do tego doskonale radzi sobie z tłumieniem zarówno dźwięków uderzeniowych (kroki, stuki itp.), jak i powietrznych (radio, rozmowy itp.). Pod tym względem przebija chociażby styropian, który gorzej radzi sobie z dźwiękami powietrznymi.
Tak dobre parametry izolacyjności akustycznej wełny szklanej czynią z niej także bardzo dobry materiał do izolacji ścian oddzielających poszczególne pomieszczenia w budynku. Za wyborem jej do takich celów przemawia również to, że jest materiałem ognioodpornym, a więc nie zapala się i nie rozprzestrzenia płomieni. Pod tym względem wełna jest lepsza chociażby od styropianu, gdyż ten ulega zapaleniu, choć ma właściwości samogasnące.
Wełna szklana – zastosowanie w termoizolacji dachu
Zastosowanie wełny szklanej obejmuje też dachy budynków. Materiał ten pełni wówczas rolę termoizolacji termicznej i akustycznej. Szczególnie dobrze sprawdza się przy skośnych dachach, gdyż charakteryzują się one trudno dostępnymi przestrzeniami, a elastyczność i sprężystość wełny szklanej pozwala na szczelne wypełnienie takich miejsc. Plusem takiego rozwiązania jest także to, że wełna nie obciąża nadmiernie całej konstrukcji dachu skośnego. Z kolei w przypadku dachów płaskich lepszym wyborem jest gęstsza i bardziej sztywna wełna, dlatego wówczas wybór pada najczęściej na wełnę skalną, a nie na szklaną.
Podsumowując, wełna szklana jest materiałem o szerokim zastosowaniu. Doskonale sprawdza się w ocieplaniu ścian zewnętrznych, wewnętrznych, a także lekkich podłóg i dachów. Choć nie jest to najtańszy materiał izolacyjny, warto na niego postawić, jeśli zależy nam na dobrej izolacji termicznej i akustycznej.
Materiał sponsorowany