Jak bezpiecznie spędzić święta wielkanocne – policja podpowiada!
Nadchodzą Święta Wielkanocne. To czas spotkań rodzinnych, wyjazdów, odpoczynku od zgiełku. Dla młodzieży to czas szczególnie radosny. Pamiętajmy aby czas ten upłynął bezpiecznie, złodzieje nie odpoczywają w tym okresie.
Okres przedświąteczny, a także same Święta Wielkanocne to również czas wzmożonego ruchu kołowego i pieszego wynikający z przygotowań oraz przemieszczania się po terenie miasta na rodzinne spotkania lub kilkudniowy wypoczynek.
Wielkanoc to czas refleksji, ale także nadziei, radości i życzliwości. Postarajmy się, by podróż, pomimo mogących wystąpić na drodze utrudnień, była przyjemna i bezpieczna.
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego będą w tym okresie zwracać szczególną uwagę na prędkość z jaką poruszają się kierujący, stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierujących. Pamiętajmy o zapinaniu pasów bezpieczeństwa oraz o przewożeniu dzieci w odpowiednich fotelikach aby podróż odbywała się bezpiecznie.
Planując wyjazd świąteczny sprawdźmy sprawność oświetlenia w pojeździe, stan techniczny pojazdu. Zwróćmy uwagę na stan opon.
Wychodząc na spacer wieczorem zadbajmy o swoje bezpieczeństwo poprzez stosowanie odblasków.
PRZYPOMINAMY że odblaski są OBOWIĄZKOWE poruszając się po zmroku poza obszarem zabudowanym.
Zachowajmy szczególną ostrożność w sieciach handlowych, na bazarach, targowiskach i środkach komunikacji publicznej. W miejscach tych notuje się najwięcej zdarzeń kradzieży, kieszonkowcy mają tam duże pole do popisu. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zalecamy, aby Panie trzymały torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi wyrwanie lub odcięcie paska torebki.
Złodzieje kieszonkowi najczęściej pracują w grupie. Często sami tworzą tzw. sztuczny tłok. Zanim dojdzie do kradzieży, złodzieje robią rozpoznanie, aby ustalić co może paść ich łupem. Przyglądają się osobom przy bankomatach, kasach lub innych miejscach, gdzie sięgamy po portfel. Wiedzą wtedy, ile gotówki ma potencjalna ofiara oraz gdzie ją przechowuje.
Jeśli wybieramy się do rodziny na święta pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Dobrym rozwiązaniem są klamki z zamkiem w oknach i w drzwiach balkonowych, te dodatkowe zabezpieczenia utrudnią ich wyłamanie. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej, okien zasłoniętych w ciągu dnia. Przed wyjazdem z domu pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi oraz o włączeniu systemu zabezpieczającego. Klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet, ułatwi mu to kradzież naszego mienia. Powiadommy sąsiadów, którzy święta spędzają w domu o wyjeździe.
Nie zapominajmy również o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, najlepiej zabierajmy je ze sobą lub w ostateczności zamykajmy w bagażniku. Klucze od samochodu zabierajmy zawsze ze sobą.
Aby nadchodzące święta kojarzyły nam się tylko z przyjemnościami bądźmy ostrożni i uważni. Złodziej nie wybierze za swoją ofiarę osoby, która zwraca uwagę na to, co się wokół niej dzieje.
KPP Lwówek Śląski