Izerska Parada Powozów 2023 w Lubomierzu

W sobotni deszczowy dzień w Lubomierzu na placu przy ulicy Majowej o godzinie 11:00 rozpoczęła się kolejna już edycja Izerskiej Parady Powozów, gdzie znajdowały się stoiska z produktami regionalnymi, a także stajnie w których właściciele koni mogli zaprzęgnąć swoje konie do powozów oraz wykonać próbne przejazdy.



Godzinę póżniej powozy majestatycznie wjechały na płytę lubomierskiego rynku. Tam powozy były podziwiane przez publikę, która ustawiła się wzdłuż całej trasy przejazdu.
Prezentowane konie były przedstawicielami rasy śląskiej i przybyły do miasta Samych Swoich z okolicznych miejscowości m.in. Popielówka czy Suszek.

Po wykonaniu dwóch okrążeń po rynku i ulicach przyległych powozy powróciły na ulicę Majową, aby wziąć udział w kolejnych punktach programu czyli konkursach, zabawach dla dzieci i ognisku integracyjnym.
Mimo złej pogody i czasami wręcz ulewnego deszczu wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem. Frekwencja na placu, gdzie znajdują się stajnie była niska, lecz gdy opady lekko ustały i zza chmur zaczęło przebijać się słońce, ludzie dość tłumnie wyruszyli na spacer po lubomierskim rynku, aby nacieszyć oko dorodnymi okazami koni rasy śląskiej. Na wydarzeniu obecna była także młodzież, która nie kryła swojego zadowolenia z uczestnictwa w Paradzie Powozów.

Było to wspaniałe wydarzenie dzięki którym mogliśmy poniekąd zobrazować we własnej wyobraźni odległe czasy, w których to konie oprócz rowerów były jedynym środkiem transportu.

Dlatego też koń ma tak zaszczytne miejsce nie tylko w polskiej kulturze, ale wszyskich ludów i narodów, jakie miały możliwość związać się z tym pięknym i wspaniałym zwierzęciem. Konie były też uczestnikami wielu zwycięskich dla Polskiego oręża bitew.
W połączeniu z zapierającym dech w piersiach i budzącym postrach uzbrojeniem Polskiej Husarii, na które składały się rozłożyste skrzydła rycerzy, stanowiły piękny obraz, który do dziś obecny jest w naszej narodowej kulturze i świadomości Polaków. Gdy myślimy o koniach, myślimy o drugim po psie najbliższym człowiekowi zwierzęciu, które śmiało można nazwać przyjacielem, a także współtwórcą wraz z ludźmi, którzy już odeszli polskiej historii.

Pamiętajmy o tym, jak ważną symbolikę stanowi koń i dbajmy należycie o te zwierzęta. Izerska Parada Powozów była doskonałą okazją, aby przypomnieć o tym, jakie znaczenie ma to zwierzę, a także propagowała miłość do niego. Mamy nadzieję, że takich wydarzeń będzie więcej.
Marcel Wilk
Maciej Huzarewicz