Imieniny Św. Jadwigi Śląskiej: muzyka dawna i nocne zwiedzanie zamku z legendami

W dniu 14 października, malowniczy Wleński Gródek stał się świadkiem niezwykłego wydarzenia, które zjednoczyło mieszkańców miasteczka w duchu i kulturze. Imieniny Świętej Jadwigi Śląskiej, patronki Wlenia, rozpoczęły się w kościele pod jej wezwaniem, gdzie odbył się koncert muzyki dawnej.


Było to wyjątkowe, kameralne wydarzenie artystyczne. Na scenie wystąpili utalentowane artystki: Małgorzata Zuchowicz – szpinet, Teresa Pięta – piano, Agnieszka Mazur – wiolonczela oraz Marta Szymczak, której śpiew zachwycił zgromadzonych. Dźwięki historycznych instrumentów połączone z pięknym wokalem stworzyły atmosferę, jakiej można było doświadczyć tylko w tym wyjątkowym miejscu i momencie.


Święta Jadwiga Śląska, żyjąca na przełomie XII i XIII wieku, odegrała olbrzymie znaczenie dla całego ówczesnego Śląska. To właśnie ta postać wyznaczyła ścieżki pojednania i współpracy między trzema narodami, przyczyniając się do wzrostu ich kultury i dziedzictwa.
“Święta Jadwiga Śląska jest dla nas postacią wyjątkową, jeżeli Państwo poparzycie na historię to w historii trzech narodów Polski, Czech i Niemiec Św. Jadwiga odegrała olbrzymie znaczenie. […] Była nie tylko postacią historyczną, ale też świętą, pokazywała jak należy żyć, jak należy opiekować się ludźmi i dlatego stała się patronką naszego miasteczka 5 lat temu, wystąpiliśmy wtedy do ówczesnego papieża z prośbą o to, aby uzyskać patronat św. Jadwigi Śląskiej nad miasteczkiem Wleń i tak też się stało. […] Dlatego też starajmy się tworzyć, stwarzać warunki do tego żebyśmy utożsamiali się z tym terenem, żebyśmy mieli świadomość, że jesteśmy stąd, że to jest nasza Święta Jadwiga, nasza patronka.” – mówił Burmistrz Wlenia, Artur Zych, przed rozpoczęciem koncertu.
Po koncercie wszyscy uczestnicy mieli okazję wziąć udział w fascynującej gawędzie historycznej prowadzonej przez Katarzynę Kielijańską, która opowiedziała o historii kościoła i jego znaczeniu dla miasta. Następnie uczestnicy udali się na wieczorny spacer śladami św. Jadwigi Śląskiej. Wędrówka ta, rozświetlona lampami naftowymi, pozwoliła uczestnikom poznać legendy i opowieści związane z tą wyjątkową postacią oraz wleńskim zamkiem, gdzie spacer się zakończył. Katarzyna Kielijańska wciągnęła słuchaczy w tajemniczą historię, nadając wieczornemu spacerowi niezwykły wymiar.

Nie bała się wychodzić do ludzi, nie bała się pomagać ludziom – leczyć. Z tą jej działalnością medyczną związana jest legenda stricte z tym miejscem. Według jednego z opowiadań, które przysłużyły się do jej kanonizacji. Chłopka – córka młynarza z Wlenia zachciało jej się mielić ziarna w niedzielę i ten trzonek do uruchomienia żarna pękł jej w dłoni i przebił rękę na wylot. Ona wiedząc, że Jadwiga jest na zamku, że pomaga ludziom, przybiegła tutaj prosząc o pomoc. Jadwiga pomogła jej tę drzazgę wyjąć – oczywiście modląc się i ta ręka miała się zabliźnić na oczach wszystkich. […] To jest jedna ze starszych legend dotyczących jej bytności – tak bywała na tym zamku, na pewno według źródeł w 1216, 1218 i 1220. – mówiła Katarzyna Kielijańska do zgromadzonych w kościele pasjonatów historii Świętej Jadwigi i tego regionu.

Imieniny Świętej Jadwigi Śląskiej we Wleńskim Gródku to wydarzenie, które połączyło dźwięki i historię w niezwykły sposób. To chwila, która przypomina mieszkańcom o dziedzictwie kulturowym Wlenia. Przypomina, że warto pielęgnować tradycje i wspólnie celebrować to, co nas łączy.
Święta Jadwiga Śląska wciąż jest obecna w życiu mieszkańców Wlenia, a jej święto staje się coraz bardziej wyjątkowe i inspirujące. To przypomnienie o naszych korzeniach, historii i wspólnej przeszłości, która ma wpływ na naszą teraźniejszość i przyszłość.
Portal lwowek24.pl był oficjalnym patronem medialnym wydarzenia.
Marcel Wilk
Maciej Huzarewicz