Historia Dolnego Rynku w Lwówku Śląskim

Pręgierz

Na Dolnym Rynku w Lwówku Śląskim znajdował się pręgierz składający się z dwóch części – owalnego, żłobkowanego słupa o wysokości około 2 metrów i ozdobnej głowicy. Został tam usytuowany najprawdopodobniej w pierwszej połowie XVI wieku. Najciekawszą częścią jego historii jest ta, gdy zniknął on już z płyty rynku, bowiem nieznane są jego dalsze losy.
Tablica ustawiona w tym miejscu zawiera informacje, iż żelazna obręcz składająca się z dwóch zamykanych części, przytwierdzonych łańcuchem do pręgierza, wraz z mieczem kata została przekazana do muzeum, którego zbiory zostały ograbione wiosną 1945 roku.
Sam pręgierz został usunięty za sprawą Henryka de la Motte-Foque, pruskiego generała, który w 1760 roku kazał zdemontować pręgierz, gdyż przeszkadzał on wojsku w defiladach.
Czy obiekt, który został ustawiony na Dolnym Rynku po jego renowacji to dawny pręgierz?
Tutaj robi się jeszcze ciekawiej, ponieważ nikt nie wie co to tak naprawdę jest. Dlatego też ponownie posłużę się informacjami zawartymi na tablicy stojącej obok tej dziwnej kolumny.
W przełomie lat 60 i 70 XX wieku lwóweccy harcerze pozyskali renesansową kolumnę, którą uznali za pręgierz. Co było dla nich odpowiednią przesłanką, aby tak właśnie myśleć?
Okazuje się, iż kolumna posiada małe otwory, które mogły służyć do utrzymywania w jednej pozycji metalowych obręczy przeznaczonych do unieruchomienia skazańców.
Kamienice : Agatowa oraz Ław Szewskich i Chlebowych


Budynki te znajdują się na granicy Dolnego i Górnego Rynku.
Agatowa Kamienica – dawny dom Burmistrza, pochodzi z drugiej połowy XV wieku kiedy to Lwówek Śląski liczący wówczas 11 tys. mieszkańców był trzecim ważnym ośrodkiem Dolnego Śląska. Większe były tylko Wrocław i Świdnica.
Kamienica Ław Szewskich i Chlebowych jest jeszcze starsza. Pochodzi z drugiej połowy XIII wieku i jest prawie tak stara jak sam gród, który prawa miejskie otrzymał w 1217 roku. Budynek został przebudowany w 1494 roku. Zachowało się na nim godło piekarzy – precel.

Obecnie znajduje się tutaj zabytkowa Apteka Ław Chlebowych.
Fontanna sukienników

Pochodzi z XVIII wieku, tym samym jest jest to najstarsza fontanna w mieście. Autorstwa Paula Schulza z Wrocławia.
Okrąglak

Okrąglak, czyli dawny kiosk ruchu. Obecnie znajduje się tutaj szalet miejski i punkt informacji turystycznej.
Via Regia

Droga królewska, na której obowiązywały szczególne prawa. Główny szlak handlowy łączący Europę zachodnią i wschodnią.
W 2002 roku za sprawą władz Saksonii utworzono inicjatywę ,, Via Regia – Europejska Droga Kultury” , do której przystąpiły regiony leżące na historycznym szlaku. Głównym celem projektu jest podniesienie Via Regia do rangi symbolu jedności europejskiej na poziomie kulturowym, turystycznym i gospodarczym.
Zdjęcie poglądowe: Lwowek24.pl
Przypisy: Wikipedia.org, tablica informacyjna