Gminne Święto Plonów 2022 we Wleniu

17 września na rynku we Wleniu miało miejsce Gminne Święto Plonów. Rozpoczęło się mszą świętą dziękczynną oraz wypuszczeniem gołębi, czyli symbolu tej Ziemi. – Jak dzieje się podczas ważnych dla miasta uroczystości.
Niech na całym świecie wojna,
Stanisław Wyspiański
byle polska wieś zaciszna,
byle polska wieś spokojna.

Dożynki to jedyne święto słowiańskie, które po przyjęciu elementów chrześcijańskich w postaci mszy dożynkowej, przetrwało do naszych czasów. Tradycyjnie obchodzone były w pierwszy dzień jesieni, współcześnie w jedną z niedziel lub sobót sierpnia albo września po zakończeniu żniw. Zwyczaje z nimi związane niewiele zmieniły się od czasów przedchrześcijańskich.

U schyłku XIX wieku, wzorem dożynek dworskich, zaczęto urządzać dożynki chłopskie, gospodarskie. Bogaci gospodarze wyprawiali je dla swych domowników, rodziny, parobków i najemników. W okresie międzywojennym zaczęto organizować dożynki gminne, powiatowe i parafialne. Organizowały je lokalne samorządy i partie chłopskie, a przede wszystkim koła Stronnictwa Ludowego, Kółka Rolnicze, Kościół, często także i szkoła. Dożynki w tamtych czasach były manifestacją odrębności chłopskiej i dumy z przynależności do rolniczego stanu.
Gośćmi wleńskiego Święta Plonów byli:
- Wiceprzewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego – Andrzej Kredkowski
- Prezes Zarządu PWiK Bolesławiec – Grzegorz Kozłowski
- Prezes Zarządu Tauron Ekoenergia – Przemysław Mandelt
- Komendant Powiatowy Lwóweckiej Policji – Jarosław Baran
- Poseł na Sejm RP – Robert Obaz
- i inni.
Burmistrz Artur Zych wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej Katarzyną Kotołowską rozdawali mieszkańcom chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów. Zamiast tradycyjnych wieńców obejrzeć mogliśmy kosze dożynkowe.
Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
C.K. Norwid
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla darów Nieba…
Tęskno mi, Panie…


Chleba naszego powszedniego! (…) bez chleba nie ma życia, bez wody nie ma życia. Życzę wszystkim mieszkańcom tego pięknego miasta na Dolnym Śląsku, aby nigdy nie zabrakło tego chleba. – podkreślał Andrzej Kredkowski.


Dzisiaj świętujemy nasze zbiory, które są obfite. Ziemia dała tyle ile mogła, trzeba to uczcić – jest to tradycja polska. (…) Tradycja jest mocnym atutem wsi. Myślę, że warto to kultywować, bo jak nie ma tradycji to nie ma Narodu. – mówił Józef Masztalerz, Sołtys wsi Bystrzyca.

Wleńskie dożynki to także ciekawe stoiska przykuwające uwagę przechodniów m.in. stragan z wleńską ceramiką.

Pomyślano również o najmłodszych uczestnikach imprezy, czekała na nich ciesząca się sporym zainteresowaniem karuzela. Dzieci ze szczególnym zaciekawieniem oglądały także pokaz sprzętu strażackiego.


Imprezą towarzyszącą, którą portal Lwowek24.pl objął patronatem medialnym były Dożynki Artystyczne Ulicznej Akademii Sztuki, były one częścią Ekologicznego Finału Lata na Bruku. Na jego zakończenie wystąpił zespół OKSiT – Seniorki z Doliny Bobru. Na scenie pojawili się także uczniowie szkoły podstawowej im. Świętej Jadwigi Śląskiej we Wleniu.



W trakcie tegorocznego Święta Plonów Burmistrz Miasta i Gminy Wleń oraz Wiceprzewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego uhonorowali rolników i działkowców, a także rozdawali nagrody za konkurs na najpiękniejszą posesję, którego główną nagrodą było 1000 PLN.



Zachęcamy Państwa do obejrzenia reportażu oraz galerii zdjęć.