Gdzie jest neon z kina Bajka?

Początki lwóweckiej kinematografii sięgają 1906 roku. Wtedy w kamiennicy nr 110 znajdującej się w rynku zamontowano kinematograf. Pierwsze filmy wyświetlono jednak dopiero po I wojnie światowej, a w 1929 roku kino zostało przeniesione do mieszczącego się przy Blucherstrasse wczesnomodernistycznego budynku (obecnie ul. Jaśkiewicza) i funkcjonowało do 2008 roku. W 2014 roku zdjęto neon pełniący rolę szyldu.
Gdzie znajduje się teraz dawny neon ?
Okazuje się, że przeszedł gruntowną renowację i można go podziwiać na wystawie ,, KinoFunkcja a kinoRola – modernistyczna architektura kin polskich” otwartej od wtorku do piątku w godzinach 10:00 – 18:00, a w weekendy od 11:00 do 19:00
Ekspozycja to sentymentalna, nostalgiczna podróż do przeszłości” – opowiada kurator wystawy, dr Rafał Pakuła.

Wystawa została podzielona na kilka części, z których każda porusza inny wątek: architektury, neonizacji, a więc praktyki planowego „rozświetlania” polskich miast neonami pod koniec lat 50., a także wpływu polityki na projektowanie budynków kinowych. Nie zabraknie informacji o pracy kinooperatora, a także wątku kinowego w polskiej kinematografii. Ekspozycja prześledzi zmiany w architekturze kin lat 60.-90. XX wieku, zwracając szczególną uwagę na przykłady najciekawszych modernistycznych budynków kinowych z tamtych lat, często współcześnie ignorowanych i niedocenianych. Przestrzeń wystawienniczą wzbogacą liczne obiekty i artefakty, w tym makiety kin czy kolorowe neony, które niegdyś rozświetlały wejścia do najsłynniejszych kin. – Możemy przeczytać na stronie Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.
Ową wystawę będzie można podziwiać w NCKF do 17 czerwca.
Bilety dostępne są Tutaj
Wystawa została zrealizowana ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta Łodzi w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO.


Mieszkańcy Lwówka Śląskiego, zwłaszcza Ci, którzy dobrze pamiętają lata świetności kina Bajka mogą być dumni, że są w Polsce ludzie, którzy pielęgnują pamięć o tym niezwykłym miejscu, które przez przeszło 80 lat wpisywało się w krajobraz miasta. Łezka w oku się kręci…
Mamy nadzieję, że kinematografia kiedyś powróci do stolicy powiatu lwóweckiego.
Zdjęcie poglądowe : polska.org.pl / koloryzacja