Dzień żołnierzy wyklętych – obchody

Materiał kontrowersyjny: Redakcja Lwowek24.pl – Nie opowiada się za żadną ze stron.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe ustanowione 9 lutego 2011 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. O uchwalenie ustawy wnioskowała w grudniu 2010 roku Fundacja „Polska się Upomni”.
Na początku 2011 roku owa fundacja, organizacje kombatanckie i historyk prof. Jan Żaryn sygnowały porozumienie na rzecz obchodów dnia i roku Żołnierzy Wyklętych, stanowiące sobie za główny cel wspieranie ustanowienia Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych świętem państwowym. O inicjatywie poinformowano na konferencji prasowej : ,, W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu…”
Tak opisane działania Żołnierzy Wyklętych są tylko częściowo prawdziwe, gdyż inicjatorzy tego święta nie poinformowali, iż Żołnierze Wyklęci zapisali się również na czarnych kartach polskiej historii, bowiem w szeregach Żołnierzy Wyklętych panował antysemityzm i mimo, iż nie był on zjawiskiem dominującym to 5 lutego 1946 oddział Edwarda Taraszkiewicza „Jastrzębia” opanował na kilka godzin miasto Parczew, w którym dokonał aprowizacji, zabił milicjanta oraz 3 Żydów.
20 czerwca 1945 roku w jednostka NSZ w Żelechowie zabiła trójkę Żydów, wcześniej 11 czerwca ten sam oddział zabił grupę „polskich działaczy demokratycznych”, wśród których znalazło się kilku Żydów.
Z kolei na przełomie stycznia i lutego 1946 dowodzone przez Romuald Rajsa ps. „Bury” oddziały dokonał serii zbrodni na ludności białoruskiej w Zaleszanach (16 zabitych), Wólce Wygonowskiej (2 zabitych), Puchałach Starych (30 zabitych) oraz Zaniach i Szpakach (31 zabitych)[39]. Niektóre z nich IPN określił jako niosące znamiona ludobójstwa.
Z całą pewnością jest to święto kontrowersyjne, Żołnierze Wyklęci poprzez swoją walkę z komunizmem, zapisali się złotymi głoskami na kartach polskiej historii, lecz haniebne działania niektórych z nich odcisnęły piętno na postrzeganiu innych oddziałów.
Na szczególne uznanie zasługuje chociażby rotmistrz Pilecki.
OBCHODY :
Jak informuje nas Urząd Miasta i Gminy Lwówek Śląski, w tym roku nie są planowane uroczystości na terenie miasta.
Te odbędą się w okolicy.
26.02 godzina 10:00 Dworek ,, Bieg Wilczym Tropem
28.02-1.03 Popielówek ,, Popielówek wioska Żołnierzy Wyklętych – w hołdzie bohaterom „
6.03 godzina 12:00 Jelenia Góra ,, Bieg Wilczym Tropem”