Czy w Lwówku jest jak we Lwowie?
Drodzy czytelnicy, przychodzę do Was z kolejnym artykułem z serii ,,ciekawostka na niedzielę”. Przyjrzymy się w nim różnicom i podobieństwom, między Lwówkiem Śląskim, a Lwowem. Serdecznie zachęcam państwa do lektury.
Sam tytuł niniejszego artykułu pokazuje nam, że różnicę możemy dostrzec już na poziomie lingwistycznym, bowiem wyrażenie w Lwowie jest nie poprawne językowo. Zarówno tradycja jak i językoznawcy nakazują używania formy we Lwowie. Inaczej zaś jest w przypadku Lwówka, który wydawać by się mogło, powinien brać przykład z miasta, do którego nawiązuje jego nazwa. Jest jednak inaczej, gdyż obie formy, zarówno ,,w” jaki i ,,we” Lwówku należy uznać za poprawne.
Zostańmy przy nazwie obu grodów bo może być tak, że Lwówek wcale nie nawiązuje do Lwa i mimo, iż to co teraz napiszę wykracza poza naukę, wchodząc przy tym w sferę legend i opowiadań, postanowiłem wspomnieć o tym choć dwa zdania, gdyż ową wzmiankę uznałem za niezwykle ciekawą. Jest bowiem teoria mówiąca o tym, iż w herbie lwiego grodu powinien znajdować się nie lew, lecz wilk. Dlaczego?
Ptolemeusz około 150 roku p.n.e jako jeden z pierwszych naszkicował mapę środkowej Europy, gdzie zaznaczył wiele miast, w tym Loupfourdon, którego nazwa miała pochodzić od łacińskiego określenia wilka. Dziś niektórzy utożsamiają owe miasto z Lwówkiem Śląskim. Na tą teorię natrafimy nawet podczas przemierzania zakamarków Wikipedii.
Zapewne nigdy nie uda się ustalić dokładnego pochodzenia nazw Lwówek Śląski i Lwów, które należały do tego samego miasta.
Tak, Lwówek Śląski nazywano kiedyś Lwowem, lecz dodawano ,, na szlaku pruskim” i jest to chyba jedyna rzecz, która oprócz nawiązań do lwa łączy śląski Lwów z tym leżącym w granicach Ukrainy. Warto też zaznaczyć, że Lwówek Śląski jest od Lwowa starszy i w pierwszych latach swojego istnienia należał do Rzeczypospolitej. Natomiast Lwów został założony przez Daniela I Halickiego na gruzach wcześniejszej osady i w 1272 roku stał się stolicą Ruski Halicko-Włodzimierskiej.
Autor: Maciej Huzarewicz