Czas pracy osób z niepełnosprawnością – normy i wyjątki

W wielu dziedzinach i profesjach osoby o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą liczyć na udogodnienia, jeśli chodzi o czas i warunki pracy. Jak to wygląda w praktyce? Jakie są wyjątki? Zbieramy informacje ważne dla przedsiębiorców i pracowników!
Wymiar czasu pracy osób z niepełnosprawnością
Ogólne zasady zapisane w Kodeksie pracy mówią, że czas pracy pracowników z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności (niezależnie od rodzaju tego orzeczenia), nie może być dłuższy niż 8 godzin dziennie oraz 40 godzin w tygodniu.
Dodatkowe ograniczenia pojawiają się w przypadku osób o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W tym przypadku górne granice normy czasu pracy wynoszą: 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Nie dotyczy to jednak pewnej grupy osób, a mianowicie:
• osób zatrudnionych przy pilnowaniu;
• pracowników, których lekarz wyraził zgodę na zmianę długości czasu pracy.
Z czego to wynika? Ustawodawca twierdzi, że zmiany nastąpiły przede wszystkim z powodu charakteru pracy w ochronie, która uznana została za mniej wymagającą i intensywną w porównaniu z innymi profesjami. Z tego względu dopuszczono tutaj pracę według norm obowiązujących pełnosprawnych pracowników. A wpływ na te zmiany w polskim prawie mają także względy czysto ekonomicznych.
Praca w ochronie a aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych
Sami pracownicy ochrony uważają, że brak tego typu zapisów w ustawie wpłynąłby negatywnie na pozycję osób z niepełnosprawnościami na rynku. Wykluczenie ich z pracy w tym sektorze byłoby bardzo prawdopodobne ze względu na samą specyfikę tego stanowiska pracy, a także pracodawcy przestaliby widzieć ewidentnie zalety zatrudnienia osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Dodajmy jeszcze, że praca w ochronie osób z niepełnosprawnościami jest możliwa także w nocy i w godzinach nadliczbowych. Dwa wymienione wyżej wyjątki nie dotyczą zatem samego czasu pracy, ale również jej trybu. To wydaje się bardzo istotne dla tego konkretnego sektora, gdzie praca w nocy jest swego rodzaju normą.
W tym kontekście warto jednak zaznaczyć, że w Polsce nadal obowiązują dofinansowania na zatrudnienie osób z orzeczeniami przyznawane przez PFRON, dlatego praca w ochronie może być dobrą formą aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. W końcu najistotniejsze są umiejętności i doświadczenie – w wielu branżach sprawność fizyczna czy jakiekolwiek inne aspekty mają już mniejsze znaczenie. Wystarczy zatem odpowiednie zaangażowanie zarówno pracownika, jak i pracodawcy.
Materiał sponsorowany